Bir akıllı telefon için en önemli noktalardan birisi de hiç şüphesiz ki pil performansıdır. Bir cihazı kullanmaya başladığımızda belki ilk zamanlardaki performansı iyi olabilir ancak zaman içerisinde yaptığımız hatalar neticesinde telefonun bataryası aşınır ve performans kayıpları meydana gelir. Telefonun şarjı artık çok daha kısa süre içerisinde biter ve hatta %15 sonrasında artık teker teker değil ikişer üçer şeklinde bile düştüğü bile görülebilir. Bu artık bataryanın ömrünün de bittiğini gösterir. Bu galerimizde akıllı telefonları kullanırken yapmış olduğumuz ölümcül hataları ele alacağız.

Telefonun şarjını %100 şarj etmek


Doğru bilinen yanlışların başında telefonun sürekli olarak %100 şarj edilmesi geliyor. Eğer telefonunuzu daima tam olarak doldurma yolunu seçerseniz bu durum pilin şarj döngüsünün erken tükenmesine sebep olabilir.

Şarj aletini prizde takılı bırakmak


Bu yaygın olarak yapılan hataların başında geliyor. Şarj aletini prizde takılı olarak bırakmak hem elektrik faturanızı olumsuz etkiliyor hem de şarj aletinizin performansını.

Telefonu şarj tamamen bitene kadar kullanmak


Pilin sıfıra kadar düşmesine izin vermek doğru bir davranış değildir. Telefon kapanana kadar kullanmak bataryanın ölmesine sebep olan hataların başında gelir. 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.