Akıllı telefonların delirten faturalarına dikkat - Page 1

GSM şierketinin internet sitesinden ayrıntılı faturalarına ulaşan bazı tüketiciler, uzun süre internet kullanmış gibi veri transferi yapılmış olduğunu gördü. Konuyu uzmanlara aktaranlar ise aslında bu zaman diliminde internet kullanımını kendisinden habersizce akıllı telefonun gerçekleştirdiğini, bunun önlenmesi için android ve ios işlemcili cep telefonlarının hücresel veri transferinin ya da veri transferinin "Kapalı" konumunda olması gerektiğini öğrendi.

Akıllı telefonların delirten faturalarına dikkat - Page 2

Yüksek fatura mağdurlarından biri olan Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüketicilerin bilgilendirilmesinin evrensel haklarından olduğuna, Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumu (BTK)'nın 2010 yılında 2010/DK-10/564 sayılı "Kullanım Miktarı Sınırlı Hizmetler" başlığıyla almış olduğu karar uyarınca kotanın yüzde 80 ve yüzde 100'e vardığında abonenin kısa mesaj, e-posta gibi yollarla bilgilendirilmesi gerektiğini, aksi halde kota aşım ücreti yansıtılamayacağını belirtti.

Akıllı telefonların delirten faturalarına dikkat - Page 3

BTK'YA ŞİKAYET EDEBİLMEK ZOR - Özellikle yurt dışına çıkan abonelerin bu şekilde yüksek fatura mağduru olabileceğine dikkat çeken Ağaoğlu, BTK'nın "tuketici@btk.gov.tr" adresine yapılan başvurularda, kurumun internet sitesine girip, abone olarak şikayetini iletebileceği uyarısı bulunduğuna dikkat çekti.

Akıllı telefonların delirten faturalarına dikkat - Page 4

Ağaoğlu, başvurunun BTK'nın tuketici.btk.gov.tr/giris adresine üye olarak elektronik ortamda yapılması ya da BTK Kurum Merkezi'ne, kurumun Ankara, İstanbul, İzmir, Samsun, Erzurum, Diyarbakır, Mersin Bölge Müdürlüklerine elden ya da posta vasıtasıyla ıslak imzalı dilekçe ile başvuru yapılabileceği bilgisini verdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.