Akıllı telefonunuzda görmek isteyeceğiniz 7 benzersiz özellik

Sıraladığımız özelliklerin tümünü de akıllı telefonunuzda görmek isteyeceksiniz.

Akıllı telefonunuzda görmek isteyeceğiniz 7 benzersiz özellik

Son birkaç yıl içerisinde üreticilerin akıllı telefonlarını daha popüler hale getirmek için benzersiz özelliklerle donattıklarını görüyoruz. Birçoğu kullanıcıların hoşuna giden bu özelliklerin tümünü keşke mümkün olsa da aynı akıllı telefonda görebilsek. Ne yazık ki mümkün görünmüyor. Alt bölümde ve sonraki sayfalarda üreticilerin akıllı telefonlarında yer verdikleri benzersiz özelliklerden yedi tanesini sıraladık. 

1. Stereo Hoparlör

Her kullanıcı HTC’nin amiral gemisi telefonlarda kullandığı BoomSound stereo hoparlörün ses kalitesini tatmak ister. Son olarak One M9’de Dolby ile ortaklığa giden Tayvanlı üretici bir kez daha ses konusunda zirvede yer alan firmalardan biri olmayı başardı.

1429162138_1.jpg

2. Su ve toz direnci

Sony’nin üst düzey akıllı telefonlarda bir gelenek haline getirdiği ve yavaş yavaş orta düzey mobil cihazlara taşıdığı su ve toza dayanıklılık akıllı telefonlarda artık olmazsa olmaz bir özellik haline geliyor. Samsung geçen yıl Galaxy S5’te bu özelliği benimsedi fakat Galaxy S6'da bu özelliğe yer vermedi. 

1429162150_2.jpg

3. Bölünmüş ekran ve çoklu görev

Ekran üzerinde birden fazla uygulama çalıştırmayı hepimiz isteriz. Samsung bu konuda öncü firma olurken, LG’nin de son dönemde bu özelliği arayüze dahil ettiğini görüyoruz. Samsung’un ekran üzerinde daha fazla işlem gerçekleştirme özelliği Galaxy Note 4’te tavan yaptı. Akıllı telefonların donanımlarında artık 64-bit uyumlu işlemciler ve 4GB RAM görüyoruz. Bu sebeple aynı anda birden fazla uygulamanın çalıştırılması özelliği yük olmaktan çıkıyor. 

1429162162_3.jpg

4. S-Pen

Samsung’un öncülük ettiği bir özellik daha. Galay Note serisinin olmazsa olmaz özelliği olan S-Pen beraberinde getirdiği yazılım özellikleriyle kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlıyor. Ekran boyutları her geçen gün büyüyor ve üreticilerin kalem opsiyonunu sunmaları sizce de artık gerekmiyor mu?

1429162178_4.jpg

5. Fiziksel ses kapatma tuşu

Apple’ın iPhone’larda yer verdiği bu özellik akıllı telefonları hızlı bir şekilde sessize almamızı sağlıyor. Diğer türlü telefonu sessize almamız için telefonu uyandır, kilit ekranı aç, bildirim çubuğunu aşağı çek ve telefonu sessize al gibi daha uzun süren hamleler yapmamız gerekiyor. Bunun yerine fiziksel bir butonla  telefonu sessize almak daha hoş olmaz mıydı?

1429162191_5.jpg

 6. Çift tonlu LED faş

Kullanıcılar flaşsız çekimi tercih etmek ister fakat az ışıklı ya da karanlık ortamlarda LED flaşa ihtiyaç duyduğumuz anlar da yaşıyoruz. LED flaş, fotoğraf kalitesinde önemli bir işleve sahip. Bu sebeple doğal renkler veren çift tonlu LED flaşlar her zaman övgü almıştır. Apple uzun zamandır bu özelliği benimserken, Android tarafından ise çift LED flaş henüz yaygınlaşan bir özellik değil. 

1429162215_6.jpg

7. Parmak izi tarayıcısı

iPhone 5S parmak izi tarayıcısına sahip ilk akıllı telefon olmadı fakat, Apple dokunmatik tip parmak izi tarayıcını kullanan öncü firmalardan biri oldu. iPhone 6, iPhone 6 Plus, Meizu MX4 Pro ve son olarak Galaxy S6/S6 Edge modellerinde dokunmatik tip parmak izi tarayıcılar kullanıldı. Havalı bu özelliğin 2016 yılında amiral gemisi akıllı telefonlarda standart bir özellik haline gelmesi bekleniyor. 

1429162226_7.jpg