Mobil

Amerika’dan Huawei için yeni önlem

Trump hükümeti Huawei için yeni tedbirler alıyor. Sıradaki adım Çinli üreticinin çip sevkiyatını durdurmak olacak.

Amerika’dan Huawei için yeni önlem

ABD ve Huawei arasındaki ipler bir kez daha gerilmek üzere. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Trump hükümeti, Huawei’nin geçici ticaret iznini 45 gün daha uzattığını açıklamıştı. Yani ABD merkezli şirketlerin, Huawei ile olan ticari ilişkilerinin devam etmesi için 45 günlük ek süre tanınmıştı.

Geçtiğimiz yıl Huawei’nin yükselişini durdurmak için pek çok hamle deneyen Trump hükümeti şimdi de TSMC’yi radarına aldı.

Amerika’dan Huawei için yeni önlem

Çinli teknoloji devinin çip üreticisi konumunda yer alan TSMC’yi sıkıştıran ABD, Taylandlı şirketin Huawei için yonga üretimini durdurmasını talep edecek. Peki TSMC bu diretmeye karşı gelirse ABD nasıl bir yaptırım uygulayacak.

Amerika’dan Huawei için yeni önlem - Resim : 1

Aslında son derece basit. TSMC’nin çip üretimi yapabilmesi için gerekli olan ekipmanlar ABD kökenli şirketler tarafından sağlanıyor. Dolayısıyla Trump hükümeti, Huawei’ye uyguladığı ambargoyu genişleterek, Çinli üreticiyle iş ilişkisinde bulunan diğer şirketleri de zan altına alabilir.

Bu bağlamda TSMC’ye de ABD’li şirketlerle ticaret yasağı getirilebilir. Nitekim TSMC böyle bir durumu göze alamayacağından ötürü Çinli şirketle yollarını ayırmayı seçecektir.

Elbette hükümetteki herkes Trump gibi düşünmüyor. Çünkü bu durumun uzun vadede Çin’in işine yarayacağını ve global pazardaki büyük oyuncuların ABD’den uzaklaşacağını düşünenlerin sayısı da azımsanacak miktarda değil.

Önümüzdeki hafta hükümetin bu konu ile ilgili üst düzey toplantılar yapacağı ve yol haritasının buna göre çizileceği söyleniyor.

Sonuç ne olursa olsun, Trump Huawei’yi bitirmeyi kafaya koymuş gibi görünüyor.

Yorumlar
Raven
ABD bu tip aksiyonları rakibini deve çevirecek..Nietzsche'nin "Beni öldürmeyen şey güçlendirir" sözünü çok severim.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.