Mobil

Android 11 hakkında bilmeniz gereken her şey!

Android 11 hakkında bilgi sahibi olmanız gereken 10 önemli özelliği sizler için derledik.

Android 11 hakkında bilmeniz gereken her şey!

Android 11 özellikleri nasıl olacak? Android 11 ne zaman gelecek? gibi sorular sıkça soruluyor. Biz de bu anlamda Android 11 hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için bir araya getirdik.

Android 11 hakkında bilmeniz gereken her şey!

Google, akıllı telefonlar için geçen yıl sunmuş olduğu Android 10 güncellemesi ile işletim sistemi büyük değişiklikler kazanmıştı. Sadece uzun zamandır beklenen karanlık modu ve uygulama izinlerinde önemli değişiklikler yapmakla kalmamış, aynı zamanda radikal bir karara da imza atmıştı. Bu radikal karar; Google'ın akıllı telefonlar için sunduğu işletim sistemi sürümlerinde vermiş olduğu tatlı isimlerine son verdiğini işaret etmesi ile gerçekleşmişti. Zira Google, yeni sürümün adını Android 10 olarak duyurmuş ve yeni bir Android logosu başlatmıştı.

Birçok model Android 10 sürümünü almaya devam ediyor, bunun yanında ise Android 11 ile ilgili bilgiler beklendiğinden hızlı bir şekilde gelmeye devam ediyor. Zira Google geçtiğimiz günlerde Android 11 Developer Preview güncellemesini yayınlamış ve ardından Android 11 ile ilgili özellikler belli olmaya başlamıştı. Şu ana kadar belli olan en önemli 10 özelliğe gelin hep birlikte göz atalım.

Android 11 hakkında bilmeniz gereken en iyi 10 özellik;

 • Dokunmatik hassasiyet : Android 11 ile, ekran koruyucu kullanıldığınız zaman, dokunmatik ekranınızın hassasiyetini artıran bir seçenek sunulacak.
 • Karanlık Mod Çizelgeleme : Google, “Otomatik” ve “Özel” zaman aralıklarında Karanlık Mod zamanlamasını tanıtarak, kullanıcılara Karanlık Mod özelliğinin gelişmiş versiyonunu sunacak.
 • Bildirim Geçmişi : Bu iyileştirme ile, bildirimlerinizin geçmişini kontrol ederek, en sonda kısa bir süre önce görevden alınmış bir bölümü ve ardından üç bildirim ve bunların gelme zamanını gösterebilirsiniz. Ayrıca, resim eklemek için yeni özellikler de dahil olmak üzere mesaj oluşturmanın başka yeni yollarını da doğrudan bildirim panelinden görebileceksiniz.
 • Dahili ekran kaydedici : Android 11 ilk Geliştirici önizleme yerleşik bir ekran kaydedici getiriyor.
 • Video sırasında bildirimleri yoksay : Android 11, video kaydederken bildirimlerin sesini kapatmanızı sağlar.
 • Uçak modu Bluetooth'u kesmez : Android 11, telefon uçak modundayken Bluetooth bağlı kalır.
 • Kaydırılabilir ekran görüntüleri : Google, gelecek sürüm ile ekranlarda kaydırılabilir ekran görüntüsü seçeneğini de getirecek.
 • Project Mainline hakkında daha fazla bilgi : Project mainline, kullanıcılara Android'in parçalarını doğrudan Play Store üzerinden güncelleme olanağı sağlar. Android 11'de Google, doğrudan güncellenebilen toplam 22 modül için 12 yeni güncellenebilir modül (parça) ekledi.
 • Kabarcıklar : Android 10 ile piyasaya sürülen Kabarcık özelliği artık Telegram ve WhatsApp gibi üçüncü taraf mesajlaşma uygulamalarını destekliyor olacak.
 • Bir kerelik izin : Android 11, bir kerelik izin yoluyla geçici erişimi onaylamanızı sağlayacak, uygulamaların bir sonraki erişim için ise tekrar izin talebi gönderilerek onay isteyecek.
 • Uygulama sabitleme : Android 11, varsayılan olarak en fazla 4 uygulama içeren uygulama sabitleme özelliğini geri getirecek.

Daha önce olduğu gibi, bu beta testi de farklı sunum aşamalarından oluşarak 4 ila 5 ay kadar sürebilir. Google'ın, Android 11 kararlı sürümünü, Ağustos veya Eylül ayında herkese açık hale getireceği tahmin ediliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.