Mobil

Android 12 ile gelen harika bir özellik!

Android 12 beta sürümünün bir parçası olan Android Erişilebilirlik Paketi'nin beta sürümü, telefonunuzu kontrol etmenin yeni bir yolunu içeriyor. Kamera Anahtarları!

Android 12 ile gelen harika bir özellik!

Google kendi erişilebilirlik uygulamalarının ötesinde, kullanıcılar için harika bir özellik sunuyor. Yakın zamanda Pixel cep telefonlarına gelen dördüncü Android 12 beta sürümünün bir parçası olan Android Erişilebilirlik Paketi'nin beta sürümü, telefonunuzu kontrol etmenin yeni bir yolunu içeriyor.

Kamera Anahtarları, Android Erişilebilirlik Paketi'ndeki dokunmatik ekranı kullanmadan cihazınızla etkileşim kurmanızı sağlayan Switch Access özelliğine dayanıyor. Buna bağlı olarak, klavye gibi harici bir cihaz kullanılarak, USB veya Bluetooth bağlantısı üzerinden veya telefonunuzdaki yerleşik düğmelere basılarak yapılabiliyor. Bu anlamda, Camera Switches karışıma hareketler getirerek özelliği bir tık yukarı taşıyor. 

Android Erişilebilirlik Özelliği Yüz İfadesini Kullanarak Akıllı Telefonu Kontrol Etmenizi Sağlıyor!

Google, Android 12'ye yüz ifadelerini kullanarak akıllı telefonunuzu kontrol etmeyi sağlayacak yeni bir erişilebilirlik özelliği ekliyor. Bu yeni özellik "Kamera Anahtarları" olarak adlandırılıyor ve Android'in Erişilebilirlik Paketi uygulamasında Android sürüm 12 ile birlikte geliyor.

Android 12 ile gelen harika bir özellik! - Resim : 1

Kamera Anahtarları, bir dizi işlemi tamamlamak için yüz hareketlerinizi kullanmanızı sağlayan birtakım araçlar içeriyor. Örneğin, bildirim panelinizi veya hızlı ayarlarınızı açmak için uygulamayı gülümsediğinizde veya kaş kaldırdığınızda algılayabilmeniz için kullanabileceksiniz. İleri veya geri kaydırmak için ağzınızı açabilir veya sağa, sola bakabilirsiniz. Böylece yüz ifadeleri ile kaydırmanıza, geri dönmenize, hızlı ayarları veya bildirimleri görüntülemenize izin veren bir dizi kontrole sahip olabilirsiniz. Bu yeni özelliği etkinleştirdiğinizde, kameranızın etkin olarak kullanıldığını bildiren kalıcı bir bildirim simgesi göreceksiniz. Android 12 ayrıca cihazınızın kamerasının ne zaman kullanıldığını söyleyen bir durum çubuğu göstergesini de ayrıca size gösterecek.

Aşağıda, Android Erişilebilirlik App Suite Uygulamasında bulunan Kamera Anahtarı özelliği aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz yüz hareketleri ve kamera değiştirme eylemlerinin listesini görebilirisiniz.

  • Açık Ağız
  • Gülümse
  • Kaşları Kaldır
  • Sola Bak
  • Sağa Bak
  • Yukarı Bak

Kamera Anahtarları yalnızca açık ağız, gülümseme, kaş kaldırma, sola bakma, sağa bakma ve yukarı bakma dahil olmak üzere sınırlı sayıda yüz ifadesini destekliyor. Bununla birlikte, geri veya ana ekrana gitme, ileri veya geri kaydırma ve hatta dokunma, tutma hareketiyle eşleme gibi oldukça fazla sayıda eylem başlatmak için kullanılabiliyor.

Yorumlar
Faruk Bingöl
Telefonun güncellendi fakat kamera anahtarı nasıl çalışıyor veya nasıl aktif hale getirebilirim bu konularda yardımcı olabilirmisiniz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.