Mobil

Android 12 ile kasma ve donma derdine son!

Google'ın Android 12 güncellemesi ile Android telefonları rahatlatacağı özelliği ortaya çıktı. Kasma ve donma sorunu Android 12 ile tarih olacak.

Android 12 ile kasma ve donma derdine son!

Google, Mayıs ayında düzenleyeceği Google I/O 2021 etkinliğinde karşımıza Android 12 ile çıkacak. Etkinlik tarihine yaklaştıkça yeni sürüm ile gelecek olan yenilikler de belli olmaya başladı. Bugün ise Android 12 ile arkaplanda çalışan uygulamaların otomatik olarak uyku moduna geçirileceği ortaya çıktı.

Google'ın yeni otomatik uykuya alma özelliği sayesinde Android uygulamalarında yaşanan kasma ve donma sorununun da önüne geçilecek. Bu özellik telefonun kaynak tüketimini optimize etmeye yardımcı olacak.

Android 12 Geliştirici Önizlemesi 3'te, geliştiriciler yeni bir izinleri otomatik olarak iptal etme özelliği eklendi. Bu özellik; eğer uygulama birkaç aydır kullanılmadıysa, kullanıcı tarafından verilen tüm izinleri otomatik olarak iptal ediyor.

Android 12 ile kasma ve donma derdine son! - Resim : 1

Görünüşe göre Android 12'de geliştiriciler "kullanılmayan uygulamalar" kavramını genişletmek istiyor. Kullanılmayan uygulamalar için izinleri iptal etmenin yanı sıra; işletim sistemi ayrıca cihazınızın belleğinde yer açmak için geçici dosyaları otomatik olarak silecek. Bu sayede telefondaki depolama sorunu da çözülecek.

Uyku moduna alma özelliği eğer uygulama kullanılmıyorsa işletim sistemi bunu otomatik olarak algılayacak ve arkaplanda çalışan telefonu yoran hizmet ve servisler uyku moduna alınacak. Eğer hizmet ve servis gerekli olursa otomatik olarak tekrardan devreye girecek.

Android uygulamalarındaki kasma ve donma sorunu da yeni uyku modu özelliği ile tarih olacak gibi görünüyor. Muhtemelen Google, uyku modu özelliğini kullanıcının isteği doğrultusunda açacak. Yani uyku moduna geçmesini istemediğiniz uygulamalarda bu özelliği kapatabileceksiniz.

Eylül veya Ekim ayında ilk olarak Google Pixel ailesine gelecek olan bu güncelleme 2022 yılında diğer Android telefonlara da sunulacak. Android 11 güncellemesinde başarılı bir performans sergileyen Android telefon üreticilerinin, aynı performansı Android 12'de de göstermesi bekleniyor.

Yorumlar
Mmet
Her android sürümünde aynı hikaye sonuç değişmiyor, seneye yine bu masalları dinleriz
Cevapla
Hope
Telefonumun Android 5'e bile güncellenmemesi peki? :D Çok geride kaldık üstadım :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.