Mobil

Android 5.0 Lollipop güncellemesi neden ertelendi?

Android 5.0 Lollipop'ta oluşan bir "Bug" WiFi açıkken bataryanın hızlı bir şekilde boşalmasına sebep oluyor.

Android 5.0 Lollipop güncellemesi neden ertelendi?

Google'ın yeni güncelleme sürümü Android 5.0 Lollipop'un dün itibari ile Nexus cihazlar için ertelendiği açıklanmıştı. Güncellemenin ertelenmesine neyin sebep olduğu sonunda belli oldu.

Google'ın Nexus 5, 2012 Nexus 4, Nexus 7 cihazlarına Android L güncellemesi 4 Kasım Salı akşamı bazı bölgelerde kullanıma sunuldu. Ancak yeni sürümü yükleyen kullanıcılar hayal kırıklığına uğradılar. Güncellemede oluşan bir bug'un Wi-Fi açıkken bataryanın çok hızlı bir şekilde boşalmasına yol açtığı açıklandı.

1415273898_img20141106132329.jpg

Android Geliştirici Önizleme destek forumunda, üst düzey Google mühendisi Trevor Johns, bu sorunu doğruladı. Google çalışanı yaptığı açıklamada: "Android Lollipop güncellemesi WiFi etkinken önemli pil kullanımına neden olmakta. Özellikle Android 5,0 ile çalışan Nexus 5 kullanıcılarını etkileyen bir sorunun farkındayız. Bu sorunun neden kaynaklandığını araştırmaya devam ediyoruz." dedi.

Ayrıca Johns, Android 5.0 Lolipop'un deneysel veya beta sürümüne sahip kullanıcılara Wi-Fi kapatmanın sorunu ortadan kaldırdığını söyledi. Ancak bu geçici Wİ-Fİ kapatma işlemi kullanıcılar için bir çözüm değil. Öte yandan Android 5.0 Lolipop'un Google tarafından resmi bir yayınlanma tarihi var. Büyük olasılıkla bir sorun yaşanmazsa güncelleme 12 Kasım'da yayınlanacak. Son olarak güncellemenin ertelenmesinde ki tek sebebin sadece hızlı pil boşalımının olup olmadığı şimdilik bilinmiyor. Bakalım önümüzdeki günlerde konuyla ilgili nasıl bir açıklama gelecek. Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.