Mobil

Android 5.0 Lollipop ile gelen yenilikler ve özellikler! Resimli

Google'ın en şimdiye kadar ki en büyük ve kapsamlı güncellemesi Android 5.0 Lollipop hangi özelliklerle geldi? LG Nexus 5 üzerinden anlatılmıştır.

Android 5.0 Lollipop ile gelen yenilikler ve özellikler! Resimli

ABD merkezli dev arama motoru Google, nihayet Nexus cihazları için Andnoid 5.0 Lollipop güncellemesini kullanıma sundu. Güncelleme birkaç bölge haricinde Nexus kullanıcılarına OTA üzerinden ulaşmış değil. Ancak yabancı forumlarda güncellemeyi hile kullanarak OTA üzerinden telefonlarına yükleyenler mevcut. Bildiğiniz gibi Android 5.0 henüz Türkiye'ye OTA üzerinden sunulmuş değil. Bende Google'ın güncelleme sistemini kandırarak yapılan bu yöntemi deneyerek güncellemeye ulaştım. Nexus kullanıcıları güncellemenin bir an önce yayınlanmasını dört gözle beklerken ne tür yenilikler getirdiğinide merak etmiyor değil.

1416169068_img20141116220643.jpg

Google’ın Nexus cihazlarına sunduğu Android 5.0 Lollipop’u nispeten daha uzun bir süreçte diğer Android telefonlara yayılacak. Apple’ın başından beri beğenilen bu güncelleme politikasına Android’de erişmek ne yazık ki şimdilik mümkün değil. Çok sayıda üretici ve telefon için ayrı ayrı yapılması gereken yazılım düzenlemeleri sebebiyle Android cihazların güncelleme alması bir hayli uzun sürüyor.

1416169092_img20141116220620.jpg

Android 5.0 Lollipop güncellemesine erişilebilirlik

 Android 5.0 Lollipop için uzun bir bekleme listesi bulunuyor. Üreticiler, telefonları için güncellemeyi Google'ın Android L güncellemesinin imaj dosyalarını yayınlamasından 90 gün sonra ancak yayınlamaya başlayacak. Android 5.0 Lollipop’un belirli bir popülerliğe erişmesi için 2015 Haziran’a kadar kullanıcıların beklemesi gerekecek. Umuyoruz ki Android Silver sistemi devreye girdiğinde bu güncelleme eksikliği de son bulacaktır.

1416169228_img20141116220925.jpg

Tasarım

Android Lollipop'ta Google, “Materyal Tasarım” adını verdiği yeni bir görünümü Android cihazlara kazandırdı. Android Lollipop ile birlikte gölgeler kullanılarak işletim sistemine daha derinlikli bir hava katılmış ve içeriğe göre renk belirleme gibi ekstra özellikler sunulmuş. Yeni tasarımda her şey sadelik düşünülerek geliştirildi. Stock Android Lollipop'ta durum böyle. Cihazlarda ekranın en altında bulunan yönetme tuşları, üç basit şekle indirgenmiş. Artık üçgen, daire ve kare tuşları ile gerekli işlemler yapılıyor. Bunların dışında yeni animasyonlar ve dokunmatik geri bildirimler de Andorid 5.0 Lollipop ile karşımıza çıkıyor.

Genel olarak baktığımızda, Android’in bu yeni halini oldukça beğendiğimizi söyleyebiliriz. Üreticilerin kendi arayüzlerini ekledikten sonra Android Lollipop’un nasıl görüneceğini tam olarak bilmesek de, Nexus 5 kullanıcısı olarak Android Lollipop'un gayet şık göründüğünü söyleyebilirim. Peki Android 5.0 Lollipop ile birlikte hangi özellikler ve yenilikler geldi? Kısaca özetlemeye çalışalım.

Bildirim ekranı

1416169150_img20141116221000.jpg

Google, Android Lollipop’ta bildirimleri büyük iyileştirmeler yer alıyor. Android Lollipop’ta artık bildirimler kilit ekranına düşüyor ve önem sırasına göre otomatik olarak diziliyor. Bildirimleri kaydırarak silebiliyor veya ilgili uygulamayı diğer tarafa kaydırarak açabiliyorsunuz. iOS’te alışık olduğumuz bildirimlere benzeyen yeni özelliğin Android kullanıcılarını sevindireceği şüphesiz.

Kilit ekranı

1416169248_img20141116220825.jpg

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi, Android Lollipop’ta kilit ekranı bildirimler sebebiyle değişti. Bildirimleri görmenin dışında artık Android telefonlarda yukarı kaydırınca kilit açılıyor, sağa kaydırınca arama yapabiliyor ve sola kaydırınca da kamerayı açabiliyorsunuz.

Diğer yeniliklere sonraki sayfadan göz atabilirsiniz.


Çoklu görevler

Android Lollipop’la birlikte çoklu görev ekranı yeni bir görünüme kavuştu. Artık açık uygulamalar menüsü döner bir şekilde kullanıcının karşısına çıkıyor ve yukarı veya aşağı kaydırarak açık uygulamalar görülebiliyor. Uygulamayı kapatmak içinse sağa veya sola kaydırmak veya üzerindeki "X" işaretine dokunmanız yeterli oluyor. Android Lollipop’ta ayrıca bazı uygulamaların ekranda birden fazla kart gösterebilme özelliği mevcut. Örneğin Chrome’da birden fazla sekmeniz açıksa, açık uygulamalar ekranında tüm sekmeleri ayrı ayrı görebiliyor, ona göre işlem yapabiliyorsunuz. 

Güvenlik

Güvenlik açısından oldukça eleştiri alan Google, bu alanda da Android’i iyileştirmişe benziyor. Google Play’deki uygulama kontrolü daha sıkı bir hal alırken, yeni yamalar uygulama mağazasına eklenmiş durumda. Buna ek olarak çalınan veya kaybedilen telefonlar, uzaktan fabrika ayarlarına döndürülebiliyor. Android Lollipop ile birlikte konum, içerik ve benzeri doğrulama yöntemleriyle telefonunuzun kilidi otomatik olarak açılacak. Yani evinizi güvenilir bir yer olarak seçerseniz, evdeyken kilit ekranını geçmek için ekstra herhangi bir işlem yapmanız gerekmiyor.

Pil ömrü

1416169173_img20141116221144.jpg

Şu an için Android Lollipop’un pil ömrünü nasıl etkilediğine dair net bir bilgi veremesek de Google, Android Lollipop ile cihazların pil tasarrufu modunda 90 dakikaya kadar daha fazla pil ömrüne sahip olacağını söylüyordu. Güncellemenin bu performansı verip veremeyeceğini Nexus 5 cihazımda deneyimleyip sonuçları sizlere bildirmek adına bu yazıyı geç yayınlamak istedim. Kararımın da doğru olduğunu birkez daha görmüş oldum. Üzülerek söyleyeyim ki Android 5.0 beklenen pil performansını göstermiyor. Geçtiğimiz haftalarda Google'a güncellemeyi ertelettiren "BUG" (Cihazda Wİ-Fİ açıkken hızlı pil tüketimi) sorunu henüz çözülememiş sanırım. Ancak aşırı bir pil tüketiminin de olmadığını eklemem gerekir. Bu sorun'un dışında güncelleme ile birlikte mevcut şarjınızla ne kadar süre daha cihazın açık kalacağını ve şarja taktığınızda cihazın ne kadar sürede şarj olacağını da artık görebiliyorsunuz. Öte yandan artık her bir uygulamanın ne kadar pil tükettiğini de Android Lollipop ile görmemiz mümkün.

1416169189_img20141116221053.jpg

Yeni geliştirici özellikleri

Google, Android Lollipop ile geliştiricilere yeni özelliklerde sundu. Chrome tarayıcısı üzerinden Google araması yapıldığında artık direkt olarak uygulama linkleri görüntülenebilecek. Yeni Android’de ayrıca geliştiriciler için 5000’den fazla API bulunuyor.

64-bit desteği

Apple, geçtiğimiz sene çıkardığı iPhone 5S ve iOS 7 ile 64 bit desteğini ilk kez akıllı telefonlara getirmişti. Bu destek iOS 8 ile devam ederken, Android cephesi ise 2014 yılının sonuna doğru 64 bit işlemcileri desteklemeye başladı. Yani  bir mucize olmazsa 2015 sonrasında çıkacak telefonların çoğunda 64 bit işlemciler görmeye başlayabiliriz. 64 bit desteğiyle birlikte telefonlarda da hatırı sayılır ölçüde performans artışı bekleyebiliriz.

 Dalvik sanal makinesinden ART'ye geçiş

 Android 5.0 Lollipop'un en büyük gelişimi ne diye soracak olursanız buna ART yapısı diye cevap verebilirim.Android’in son iki sürümünde yavaş yavaş hayatımıza giren ART, Dalvik sanal makinesi yerine doğal olarak uygulamaları çalıştıran bir yazılım altyapısı.

ART uygulamaları daha verimli bir şekilde çalıştırıyor, daha az güç tüketiyor ve daha yüksek performans sunuyor. Bunu gözlemlemiş biri olarak ART yapısının cihaza kattığı değişiklik gözle görülür nitelikte. Dalvik alternatifi olan ART, doğrudan ARM, x86 ve MIPS mimarileriyle uyumlu olarak çalışıyor ve 64 bit desteğine de sahip. Yapılan testlerde de ART tabanlı Android 5.0 Lollipop'un performans olarak Dalvik tabanlı uygulamaları epey geride bırakmayı başardığını daha önce gördük.

 Sağlık ve Fitness

Son dönemin en popüler uygulamalarından olan Sağlık ve Fitness uygulamalarına Google’ın da önem gösterdiğini söyleyebiliriz. Mesela buna Google Fit uygulamasını örnek gösterebiliriz. Ayrıca Android Lollipop’taki resmi uygulamalar, cihazlardaki sensörleri kullanarak sağlık ve fitness verisini depolayacak ve kullanıcısına sunacak.

 Android Auto

Android Lollipop ile birlikte Google otomobiller için Android Auto sistemini tanıttı. Apple’ın geçtiğimiz yıl iOs 7 ile birlikte duyurduğu CarPlay özelliğine benzeyen Android Auto, CarPlay ile benzer özelliklere sahip. İki sistem de akıllı telefonları kullanarak harita, müzik ve diğer uygulamalara ait bilgileri uyumlu araçların ekranında gösterebiliyor.

Android 5.0 Lollipop sadece bu yeniliklerle sınırlı değil elbette. Kişiselleştirebilirlik açısından oldukça fazla yenilik ve seçeneklerde var. Kısaca ve özetle anlatmaya çalıştığımız Android 5.0 Lollipop sonuç olarak batarya performansı haricinde (Şimdilik) mükemmel görünüyor. Eminim ki Google Android 5.1 güncellemesini batarya sorununu ortadan kaldırmak ve hata düzeltmeleri için yayınlayacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.