Mobil

Android 5.0 Lollipop nihayet Android sürümleri tablosunda yerini aldı

Google’ın birkaç aydır dağıtımda olan Lolliop sürümü bu ay yayımlanan listede ilk defa yer aldı.

Android 5.0 Lollipop nihayet Android sürümleri tablosunda yerini aldı

Google her zaman olduğu gibi yeni ayın ilk günlerinde bir kez daha Android sürümleri kullanım oranlarını açıkladı. Birkaç aydır hem Google’ın hem de diğer Android dağıtıcıların gündeminde olan Lollipop sürümü listeye %1.6 kullanım oranıyla girmeyi başardı. 

Son 7 günde Google Play’i ziyaret eden Android cihazların sürüm numaralarına bakılarak oluşturulan tabloda Android 5.0’ın elde ettiği kullanım yüzdesi açıkçası çok aşağılarda. Şu ana kadar Nexus cihazlar ve sadece birkaç üretici tepe modelleri için Lollipop güncellemesini dağıtırken, üreticilerin bu noktada sanırım elini daha hızlı tutması gerekecek.

1422945247_a.jpg

Android 4.4 KitKat sürümü geçtiğimiz aya oranla yükselişte. Geçen ay %39.1 olan kullanım yüzdesi bu ay %39.7'ye yükseldi. Android 4.1 Jelly Bean sürümleri ise %44.5 ile hala en çok kullanılan Android sürümü oldu. Ice Cream Sandwich %7.8’den %7.4’e, Gingerbread %6.7’den %6.4 geriledi. Froyo ise %0.4 kullanım oranıyla hala varlılığını sürdürüyor.

Şu an dünya üzerinden birçok üretici ve taşıyıcı kendi cihazları için Lolliop güncellemesini dağıtmaya sürecinde, dolayısıyla önümüzdeki aylardan itibaren Android 5.0’ın kullanım oranı hızla artmaya başlayacaktır. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.