Yeni Android sürümü, Android Wear akıllı cihazlar ile Android Auto barındıran araçlara ek olarak telefon ve tabletler gibi farklı cihazlar arasındaki istikrarı sağlayacak metaryal tasarım adında bir yaklaşıma sahip. Android Lollipop ile yeni güvenlik ve bildirim özellikleri de artık cihazlara gelecek. Yeni Android’de geliştiriciler için de 5000’den fazla API bulunuyor.

Google, Android Lollipop’u şu şekilde tanımlıyor: “Android Lollipop, telefonlardan tabletlere, saatlerden televizyonlara kadar çok farklı ekranlarla etkileşime geçmek durumunda kaldığımız bir dünya için yaratıldı. Daha çok cihaz hayatımıza bağlandıkça, isteklerimiz de her şeyin sorunsuz ilerlemesi yönünde oluyor.”

Android Lollipop’ta benimsenen materyal tasarım, arayüzde birçok öğenin eskisine nazaran oldukça “düz” olmasını sağlıyor. Yeni tasarımda her şey sadelik düşünülerek geliştirildi ve Android cihazların en altında bulunan yönetme tuşları, üç basit şekle indirgendi. Artık üçgen, daire ve kare tuşları ile gerekli işlemler yapılacak.

Android Lollipop’un dev ekosisteme getirdiği bir diğer yenilik ise bildirimler alanında oldu. Artık Android’de de kilit ekranı üzerinden bildirimleri okuyabilecek, açabilecek veya silebileceksiniz. Ayrı birer kart olarak gösterilen bildirimler, dokunulduğunda öne çıkacak. Aşağı çektiğiniz zaman tüm bildirimleri görebiliyor, iki kez dokunduğunuzda da uygulamayı açabiliyorsunuz. Ek olarak uygulamalar açıkken gelen diğer uygulamalara ait bildirimler de ekranın en üstünde bir kart olarak gösterilecek ve iOS 8’de gördüğümüz şekilde direkt olarak geçiş yapılacak veya kaldırılacak. Android bildirimleri de yeni sürümle birlikte iOS’te alışık olduğumuz bildirimlere oldukça benzeyecek.

Google, Android Lollipop ile cihazların pil tasarrufu modunda 90 dakikaya kadar daha fazla pil ömrüne sahip olacağını söylüyor. Günde 2-3 kez şarja uzanan kullanıcılar için müthiş bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Ek olarak mevcut şarjınızla ne kadar süre daha cihazın açık kalacağını ve şarja taktığınızda cihazın ne kadar süreceğini de artık görebiliyorsunuz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.