Mobil

Android 5.0 Lollipop yüklü cihazınızda sakın bunu yapmayın!

Android 5.0 lollipop'ta hızlı ayarlar menüsünde uzun süre kullanmadığınız kısayollar görünmez hale geliyor. Çözümü haberimizde!

Android 5.0 Lollipop yüklü cihazınızda sakın bunu yapmayın!

Google, geliştiricisi olduğu mobil işletim sistemi Android'in yenilenen materyal tasarımlı sürümü olan Android 5.0 Lollipop'u hafta başından itibaren OTA üzerinden kullanıma sundu. Güncellemeyi normal yollardan veya hile yolu ile yükleyenler mevcut. Ancak güncelleme tam olarak bütün bölgelere sunulmuş değil.

1416604527_img20141121231736.jpg

Android Lollipop güncellemesini cihazlarına yükleyen kullanıcılar yeni sürümün sorunları da beraberinde getirdiğini iddia ediyor. Bu sorunun en başında cihazın WiFİ ağına çok geç veya hiç bağlanamamasının yanında mobil veri bağlantısı kısmında da sorunlar yaşıyor. Bu sorunlara birde yeni özellik olarak eklenen hızlı ayarlar menüsü eklenmiş durumda.  Google, malum Android 5.0 Lollipop ile Hızlı Ayarlar menüsünü ciddi manada değiştirdi. Ekran parlaklığı çubuğunun ayrı olarak konumlandırılması başta olmak üzere, hızlı ayarlar daha modern bir görünüme kavuştu.

1416604499_img20141121231806.jpg

Güncelleme sonrası hızlı ayarlar menüsünde yer almayan bir kısayol örneğin WiFi Hotspot bir defa kullanıldıktan sonra hızlı ayarlar menüsüne otomatik olarak ekleniyor.  Yenilik mi, sorun mu? bilinmez ancak, eğer siz bu yeni eklenen kısayolu 30 gün içinde kullanmazsanız o kısa yol otomatik olarak kalkıyor. Yani görünmez hale geliyor. Geliştiricilerinde üzerinde mutabık olduğu bu durumdan kurtulmak isteyen kullanıcılar bir defa kullandıkları ya da görmek istemedikleri herhangi bir kısayolu kaldırmak için telefonun tarihini ileri ya da geri almak zorunda kalıyor. Yani kisacası son kullanıcı hızlı ayarlar bölümünde tam kontrol sahibi olamıyor.

1416604513_img20141121231713.jpg

Hızlı ayarları tekrar eski haline getirmek için ise ADB komut sistemi yolunu kullanmaktan başka bir çare bulunmuyor. Hızlı ayarları orijinal haline getirmek için ADB komut sistemi mevcut ancak, bu komut işlemleri ile uğraşmamış bir kullanıcı için oldukça zor ve zahmetli bir iş. Siz siz olun hızlı ayarlar menüsünden sürekli kullanmadığınız kısayolları arada bir yoklayın.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.