Mobil

Android 5.0.1 Lollipop yayınlandı!

Google bazı Nexus cihazlarındaki hata düzeltmeleri için Android 5.0.1 güncellemesinin fabrika imajlarını yayınladı. Artık Android 5.0.1 indirilebilir durumda.

Android 5.0.1 Lollipop yayınlandı!

Google'ın geçtiğimiz Kasım ayında yayınladığı Android 5.0.1 günce(emesi sorunları beraberinde getirmişti. Özellikle Nexus 9, Nexus 7 (2013) ve Nexus 10 Wi-Fİ modellerinde ortaya çıkan sorunlar kullanıcılar tarafından şikayet edilmişti. Google şikayetleri dikkate almış olacak ki yukarıda adını verdiğimiz Nexus cihazlara yama niteliğinde olan Android 5.0.1 sürümünün imajlarını yayınladı.

Birçok Android kullanıcısı henüz Android 5.0 Lollipop’un tatmamış olsa da, Android 5.0 güncellemesinin ardı arkası kesilmiyor. Google, AOSP (Android Open Source Platform – Android Açık Kaynak Platformu) için Nexus sayfasında Android 5.0.1 ROM sürümünü yayımladı. Resmi güncelleme için herhangi bir açıklamada bulunmamış ancak, Nexus tablet kullanıcıları manuel olarak olarak güncelleme yapabilirler. Yayınlanan Android 5.0.1 güncellemesinin kapsamlı bir güncelleme olmadığını hatırlatmak isterim. Wi-Fi Nexus 9, Wi-Fi Nexus 7 (2013) ve Nexus 10 için kullanıma sunulan Android 5.0.1 güncellemesi sadece bir takım hata düzeltmeleri için sunulmuş bulunuyor.

1417611848_img20141203150451.jpg

Kullanıcıların en çok şikayette bulunduğu sorunların başında

●Kilit ekranını açmaya çalışırken her şeyin silinmesine yol açıyordu.

●Android platformunda kilit ekranındaki şifrenin birçok defa yanlış girilmesi halinde cihaz içeriği siliniyor. Bu ilginç sorun, şekil çizerek ekran kilidi açmaya çalışırken yanlış yapanların başına geliyordu.

●Ayrıca noktaları birleştirerek kilit açma şeklini çizerken, tüm şekli değil her birleşim noktasını bir yanlış girişim olarak algılayan Android 5.0 Lollipop işletim sistemli Nexus tabletler hatalı yanlış şifre girişimi algılıyor ve fabrika ayarlarına geri dönüyordu. 

1417611831_img20141203150603.jpg

Nexus tabletlerinizde eğer sizde bu sorunu yaşıyorsanız güncellemeyi manuel olarak yükleyebilirsiniz. Öte yandan diğer Nexus kullanıcılarının yaşadığı sorunlarda yok değil. Google'dan şimdilik bu cihazlarla ilgili bir açıklama gelmedi. Ancak ilerleyen günlerde diğer Nexus kullanıcıları içinde güncellemenin manuel yada OTA üzerinden yayınlanacağını söyleyebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.