Mobil

Android 5.1 Lollipop ile neler değişti?

Android 5.1 Lollipop'ın (LMY47D) önemli yeni özellikleri.

Android 5.1 Lollipop ile neler değişti?

Google’ın merakla beklenen Android sürümü Android 5.1 en sonunda yayınlandı. Nexus 5, Nexus 10, Nexus 7(2013)Mobile, Nexus 7(Wi-Fi) için yayınlanan (LMY47D) yapı numarasına sahip güncellemenin imaj dosyaları indirilebilir durumda. Diğer Nexus akıllı telefon ve tabletlere ise güncellemenin ilerleyen saatlerde sunulması bekleniyor. Güncellemenin OTA üzerinden ne zaman yayınlanacağı şimdilik bilinmiyor. Peki Android 5.1 güncellemesi ile neler değişti?

1426108869_szandroid-5.1-lollipop.jpg

Google yeni Android sürümüne birkaç yenilik ekledi. Bu yenilikler arasında cihaz koruma ve ses uyumlu Multi SIM kart için desteği, telefonlara HD ses desteğinin yanı sıra, geliştirilmiş hızlı geçiş özelliği yer alıyor ancak, Google’ın bu güncelleştirme ile asıl amacı sayısız hata düzeltmesi yapmak.

Kullananlar Android 5.1’in 5.0 sürümüne göre belirgin bir şekilde daha hatasız ve güvenli olduğunu söylüyor. Materyal Tasarımı kullanıcı deneyimini biraz fazla etkileyecek ama arayüzünde bulunan daha önceki animasyonlara birçok ince animasyonlar eklenmiş.

Sonraki sayfalarda Android 5.1 ile neler değiştiğini liste halinde inceleyebilirsiniz.


1. LED bildirim ışığı artık tüm modlarda çalışır

İlk yeni özelliklerden biri LED bildirim ışığının artık telefon hangi modda olursa olsun yanacak olması oldu.  

1425999940_01.jpg

2. İyileştirilmiş hızlı Wi-Fi geçişi

Android 5.0 ile çalışan telefonlarda sağ tarafta bulunan Wi-Fi’ye geçiş için bağlanacağız ağın altındaki metin üzerine tıklamanız yeterli.  Böylece bağlı olduğunuz ağın adını görüntülüyorsunuz ve otomatik ayarlar Wi-Fi seçim menüsünde bulunuyor. Android 5.1 ile ayarlara girmeden doğrudan Wi-Fi seçim menüsünden ağları açabiliyorsunuz.

1425999950_02.jpg

3. Geliştirilmiş hızlı Bluetooth geçişi

Bluetooth simgesine dokununca, Wi-Fi’ye geçişe benzer şekilde telefonunuzla eşleştirilmiş yakın Bluetooth cihazlarını gösteren özel bildirim menüsünü açmak için altında bulunan metne dokunmanız gerekiyor. Unutmayın ki bu yeni menü mevcut cihazları taramanıza izin vermez. Bunu yapmak için hala Ayarlar Bluetooth menüsüne dokunmanız gerekecek. Bu nedenle, eşleştirilmiş Bluetooth cihazları arasında geçiş yapmak için geçerli uygulamayı terk etmek zorunda değilsiniz.

1425999958_03.jpg

5. Kaldırılabilir Renkleri Ters Çevirme ve Wi-Fi Hotspot Seçenekleri

Eğer bildirim panelinde bulunan Renkleri Ters Çevirme ve Wi-Fi Hotspot seçeneklerini işe yaramaz olarak görüyorsanız artık Android 5.1 ile hızlı ayar sekmesinden bu ayarları kaldırmanız mümkün. Bunun için sadece açılan iletişim kutusunda "Hide" düğmesine dokunun.

1425999966_04.jpg

5. Kaldırılabilir Renkleri Ters Çevirme ve Wi-Fi Hotspot Seçenekleri

Eğer bildirim panelinde bulunan Renkleri Ters Çevirme ve Wi-Fi Hotspot seçeneklerini işe yaramaz olarak görüyorsanız artık Android 5.1 ile hızlı ayar sekmesinden bu ayarları kaldırmanız mümkün. Bunun için sadece açılan iletişim kutusunda "Hide" düğmesine dokunun.

1425999974_05.jpg

6. Kullanımı daha kolay ekran sabitleme

Lollipop ile ilk kez gördüğümüz ekran sabitleme özelliği, kullanışlı ama biraz yarım kalmış gibi görünüyordu.İşletim sisteminin yeni sürümünde bu özellik daha önceki sürümlerde olduğu gibi ancak kullanımı çok daha kolay. Sabitlemek istediğiniz uygulamayı açın, uygulama bağlantısına gitmek için uygulama kartında PIN simgesine basın. Sabitlemek üzere olduğunuz uygulama konusunda daha iyi görünümlü bir menü sizi bilgilendirecektir. Android 5.0 sürümünde ekran sabitleme kaldırılması için PIN soruluyordu. Android 5.1’de bu ayar güvenlik seçenekleri altından bir kere yapılıyor ve daha sonraki ekran sabitleme girişimlerinde bu sizden istenmiyor.


1425999980_06.jpg

7. Geliştirilmiş Bildirim Üst Başlıkları

Bildirim üst başlıkları kullanıcının mutlaka görmek isteyeceği bildirimleri ekranın üst tarafında gösterir. Bu bildirimler Android 5.0 sürümünde kaydırma ile ekrandan kaldırılabiliyordu ancak bu bildirim alanında da görünmüyordu. Android 5.1 ile aşağıdan yukarı kaydırma ile bildirim yok sayılabiliyor ve daha sonra bildirim alanında görüntülenebiliyor. Soldan sağa veya sağdan sola kaydırarak ise bildirimi tamamen kaldırabilirsiniz.


1425999986_07.jpg

8. Bir sonraki alarma kadar kesintisiz Öncelikli Mod Özelliği

Bu aslında daha önceki sürümlerde bulunan “Öncelik” moduna oldukça kullanışlı bir ektir. Android 5.1cihazın belirli bir süre veya herhangi bir süre sınırlaması olmadan bu profillerde kullanılabilme seçeneklerine bir yenisini ekliyor ve bir sonraki alarma kadar profilin öncelikli olmasına izin veriyor. Böylece bu seçenek ile alarm anından sonra cihaz tam kesinti profilinden çıkıyor önceki ses profiline otomatik olarak geri dönüş yapıyor. Android 5.0 sürümünde “Sessiz” profiline alternatif olarak geliştirilen bu özellik alarmların sesini de kesiyordu. Bu özellik ile tam sessizlik modundayken bile alarm sesi duyulabiliyor.

1425999995_08.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.