Mobil

Android 6.0 (Marshmallow) ne kadar kullanılıyor?

Android sürümlerinin bu ayki kullanım oranları açıklandı.


Android akıllı telefonların ve tabletlerin sürekli artış göstermesi Android'in sürümleri arasındaki rekabeti de artıyor.Bu rekabetin oransal değerlerini Google Geliştiriciler bölümünden açığa kavuşturdu.Oranlar ise son bir haftada Play Store'u ziyaret eden kullanıcıların cihazlarından alınan bilgilerle oluşturulmuş.Söz konusu istatistiki tablo şöyle:

AndroidMarshmallow Kullanım Oranı Tablosu-Teknolojioku

Tabloda da farkedebileceğiniz üzere Marshmallow %13.3'lük bir kullanım oranına sahip.Geçtiğimiz ay Marshmallow'un bildirilen kullanım oranı %10 seviyelerindeydi.Bu durumda Marshmallow yükselişini hız kesmeden sürdürüyor.

Marshmallow'dan bir önceki işletim sistemi Lollipop'ta ise küçük bir düşüş söz konusu.Geçtiğimiz ay Lollipop'un kullanım oranı %35.4 seviyesindeyken bu ay %35.1 seviyesine gerilemiş durumda.Fakat hala sürümler arasında en çok kullanım oranına sahip işletim sistemi ünvanını koruyor.

Kitkat'te ise Lollipop'tan daha fazla bir düşüş var.Geçtiğimiz ay Kitkat'in kullanım oranı %31.6 seviyesindeyken bu ay %30.1'e gerilemiş durumda.

JellyBean ve Ice Cream Sandwich de bu gerilemelerden nasibini alıyor.Jelly Bean geçtiğimiz ay 18.9 kullanım oranına sahipken bu ay %17.7'ye gerilemiş durumda.Ice Cream Sandwich ise %1.9'dan %1.7'ye düşmüş durumda.

Google'ın yeni Android sürümü Nougat'ın bundan sonraki tanıtılacak akıllı telefonlarda yer alacak olması ve üreticilierin akıllı telefonlarını yeni sürüme gücelletmesiyle Marshmallow'un kullanım oranlarına yineolumlu yönde etki edecektir.


Android 6.0'ın kullanım oranları hakında neler düşünüyorsunuz? Android 7.0'dan beklentileriniz neler?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.