Mobil

Android 6.0 Marshmallow'un sabırsızlıkla beklenen 6 özelliği

Sabırsızlıkla bekleyeceğiniz 6 Android 6.0 Marshmallow özelliği.


Google, mobil işletim sürümü Android’in yeni versiyonu Android 6.0 Marshmallow’u önümüzdeki aylarda yeni Nexus modelleri ile birlikte tanıtacak. Google’ın Android işletim sisteminin bir sonraki versiyonu ile gelecek bir dizi özellik mevcut.

Google geçtiğimiz haziran ayında düzenlediği I/O konferansında, Android 6.0 Marshmallow’un yeni özellikleriyle ilgili ayrıntılı bilgi paylaştı ve o zamandan beri OS önizleme sürümlerinde de bazı özellikler tespit edildi.

1441087097_android-6.0-marshmallow-main1.png

Ancak tüm işletim sistemlerinde olduğu gibi belirli sayıda önemli özellikler yer alacak. Sizlere bu haberimizde Android 6.0 Marshmallow’un en iyi altı özelliğinden bahsedeceğiz.

Android Marshmallow, tasarım konusunda Android Lollipop’a göre birçok değişiklik getirdi ve yeni fonksiyonlar getirerek Android deneyimi geliştirildi.

Android Marshmallow ile gelen altı yeni özelliği sonraki sayfalarımızda inceleyebilirsiniz.

Android Pay

Google Apple Pay ve Samsung Pay gibi mobil ödeme uygulamalarına karşı Google Pay’ı geliştirdi. Android Pay rakipleri ile karşılaştırıldığında, Android telefonlara sunulacak bazı avantajlar mevcut. Apple ve Samsung’un mobil ödeme uygulamaları ile sadece kendi telefon ve servisleri ile ödeme yapabilirsiniz. Android Pay  ile 700 binin üzerinde mağazada alışveriş gerçekleştirilebilecek. Android Pay aslında Google’ın Android Gingerbread ile 2010 yılında tanıttığı mobil ödeme hizmeti Google Wallet’in (Cüzdan) bir canlandırması olsa da, yaklaşan yeni Android sürümü ile yeni bir form alacak.

1441087171_android-pay.jpg


Google Now on Tap

Google Now, kullanıcının davranışlarını ve çıkarlarını inceleyen ve kullanıcılara bilgi sağlayan bir sanal asistan. Android 6.0 Marshmallowlu Google Now steroid moduna geçiyor ve telefonunuzun ekranında görüntülenen ne olursa olsun bağlamsal bilgileri getirmek mümkün oluyor. 
Google Now çoğu sayfalarda, size vurgulanan bilgileri gösterir. Bunun üzerine dokunduğunuzda müzik videolarına göz atarken, Google Now on Tap video sanatçısı hakkında bilgi sunacak. 

1441087316_google-now-on-tap.jpg

Bireysel uygulama izinleri

Android Marshmallow ile uygulamaların istediği izinlerde kameradan mikrofona her bir bölüm için ayrı izin verilecek. Kullanıcı uygulamayı belli bir süre kullandıktan sonra uygulamada izin verdiği bir bölümü iptal edebilecek.  

1441087351_individual-app-permissions.jpg


Standart Parmak İzi Desteği

Android Marshmallow’da yeni Android Pay ile entegre olacak olan parmak izi özelliği ödeme işlemlerinde güvenlik olarak kullanılacak. Şimdiye kadar Android telefon üreticileri kendi parmak izi teknolojisini geliştirmek zorunda kaldı. Android 6.0 ile parmak izi tabanlı kimlik doğrulama sistemi özellikleriyle akıllı telefon sunmak telefon üreticileri için çok daha kolay (ve umarım daha güvenli) olacaktır.
Android Marshmallow parmak izi tarayıcıları için ayrıca doğal destek sunuyor. Yeni parmak izi okuyucusu ile Google Play üzerinden uygulama indirebilecek veya alışveriş sitelerinden parmak izi ile alışveriş yapabileceksiniz. Bu özellik Android Pay ile birleştiğinde Google’ın mobil ödemeler konusunda oldukça ciddi olduğu görülüyor.

1441087459_standardized-fingerprint-support.jpg

Doze

Google,  Android 6.0 Marshmallowlu telefonlar için yeni bir güç tasarrufu modu sunacak. Doze denilen pil tasarrufu özelliği, aygıt uyku modundayken arka planda çalışan uygulamaları durduracak. Doz modu ağırlıklı olarak tabletlere ve daha sık uyku moduna geçen akıllı telefonlara yönelik olacak. Google'a göre, Doz modu Nexus 9’un pil ömrünü iki katına çıkaracak.

1441087546_doze.jpg

Basitleştirilmiş ses kontrolleri

Şimdiye kadar Android Marshmallow’un beş yeni özelliğinden bahsetmiştik. Google basitleştirilmiş ses özelliğini Android 5.0 Lollipop ile tanıtmıştı ancak, çok kafa karıştırıcı bu merkezi ses kontrolleri sabitleme hakkında daha fazla yenilik olacak. Yeni ses kontrolleri kullanıcıların bireysel uygulamalarda, müzik ve alarmların ses seviyesini ayarlaması için izin verecek.

1441087568_simplified-volume-controls.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.