Mobil

Android 6.0 Muffin video konsepti yayınlandı!

Android 6.0 Muffin için hazırlanan video konsepti, büyük güncellemenin Multi-Window özelliği ve daha fazla Materyal Tasarımı ile geleceğini gösteriyor.

Android 6.0 Muffin video konsepti yayınlandı!

Google'ın mobil işletim sistemi Android'de uyguladığı alfabetik sürüm sıralamasını ve bu sürümlere verdiği tatlı isimlerini bilmeyenimiz yoktur.

Android 1.0 Alfa, Android 2.0 Beta, Android 1.5 Cupcake, Android 1.6 Donut ve birçok sürümüyle birlikte alfabetik sıra 4.4 KitKat'ten sonra Android 5.0 Lollipop ile şimdilik duraksamış durumda. Android Lollipop'tan sonra Google'ın M. ile başlayan bir Android 6.0 sürümünü kullanıma sunacağını garanti ancak, bu sürüme M harfi ile başlayan hangi tatlı ismini vereceği şimdilik bilinmiyor.

1429644163_img20150421221229.jpg

Birçok Android kullanıcısının üzerinde kafa patlattığı bu sürümün Muffin olarak sunulacağını söyleyen Miroslav Vitula isimli tasarımcı Android 6.0 Muffin adını verdiği bir konsept tasarım hazırlamış.

Miroslav Vitula tarafından tasarlanan konsept video, Android 6.0 Muffin sürümünün çoklu pencere(multi-window)desteği sunacağını gösteriyor. Bazı Samsung ve LG cihazlarda kullanılabilen bu özellik temelde iki uygulamayı yan yana veya alt alta aynı ekranda kullanmanıza izin veriyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, multitasking ekranında yardımcı potansiyeline sahip çoklu pencere desteği, özellikle büyük ekranlı (yani phablet) model cihazlarda iki uygulamayı rahat bir şekilde kullanabilmeniz anlamına geliyor.

Genel olarak özünde bir birçok animasyon geçişlerinin olduğu görünen konsept'te Google'ın Malzeme Tasarımı için de birçok yenilik bulunuyor. Bakalım Google, Android 6.0 sürümünü yayınladığında Muffin ismine ve bu özelliklere ne kadar yer verecek?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.