Normalde zaten ekranda çoklu pencere desteği Samsung ve LG gibi markaların kendi arayüzlerinde gördüğümüz bir özellikti. Android 7.0 N sürümüyle gelmesi planlanan bu özelliğin erkene alındığı iddia ediliyor. Android 6.1 Marshmallow sürümünde bir ekranda birden fazla uygulama açmak artık Android’in varsayılan özelliği olacak. Apple tarafında iOS 9 ile bu destek verilmeye başlandığından beri Nexus kullanıcıları da ekranı bölme özelliğini talep etmeye başladı.

Android 6.1 sürümü için tahmin edilen çıkış tarihi Haziran 2015. Normal şartlarda Google’ın Mayıs, Haziran aylarında I/O etkinliği düzenlediğini biliyoruz. Bu etkinlikte bir sürpriz ile karşılaşabiliriz ve Android 7.0 yerine Android 6.1 duyurulabilir. Yani daha ufak bir isim değişikliği olacağı iddia ediliyor. Bu iddianın kaynağı bir Reddit paylaşımı.

Android işletim sisteminin önemli sorunlarından biri olan uygulama izinleri konusu Android 6.1 sürümünde iyileştirilecek. Zaten Android 6 ile birlikte elden geçirilen bu özelliğin daha detaylı ve spesifik şekilde güncellenmesi bekleniyor. Android’in uygulama izinleri giderek iOS’taki izin sistemine benzeyecek.

Nexus modellerini saymazsak Android 6.1 Marshmallow güncellemesinin şimdilik alacak ilk model HTC One A9 olarak görülüyor. One A9, Android 6 sürümünü Nexus cihazlar haricinde kullanan ilk telefon oldu. Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesini de alan telefonun Android 6.1 güncellemesinde de erken davranması bekleniyor. Diğer yandan geçtiğimiz haftalarda kod adı “Perfume” olan bir başka HTC cihaz gündeme gelmişti. O telefonun da kutusundan Android 6.1 ile çıkacağı tahmin ediliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.