Mobil

Android 7.0 Nougat'ın durumu ne olacak?

Google, Kasım ayı itibari ile Android kullanım oranlarını açıkladı. Bakalım son verilere göre Android 7.0 Nougat sürümü pastadaki büyük dilime ortak olabildi mi?

Android 7.0 Nougat'ın durumu ne olacak?

Google, her ay olduğu gibi bu ay da Android kullanım oranları ile karşımıza çıktı. Geçtiğimiz ay sunulan raporda Android 7.0 Nougat sürümünün, kullanım oranı bakımından çok vahim bir orana sahip olduğunu görmüştük. Peki, bu ay ne değişti? Android 7.0 Nougat, Android 6.0 Marshmallow'un tahtına ilerleyen vadede oturabilecek mi?

Açıklanan güncel verilere göre; Android 2.2 Fryo %0.1, Android 2.3.x Gingerbread %1.2, Android 4.0.x ICS %1.2, Android 4.x Jelly Bean %12.8, Android 4.4 KitKat %24, Android 5.x Lollipop %34, Android 6.x Marshmallow %26.3 ve çiçeği burnunda sürüm Android 7.0 Noguat ise %0.4'lük bir kullanım oranına sahip.

Peki, neden hala ekosistemde Android 4.4, Android 5.0 ve Android 6.0 sürümleri daha fazla kullanılıyor?

Bildiğiniz gibi Android en büyük yükselişini Android 4.4 KitKat sürümü ile yaşamıştı. Telefon üreticileri de dönemine göre güçlü donanımlara sahip orta ve üst segment telefonlarını Android 4.4 KitKat ile donatmış ve güncelleme desteğini hızlı bir şekilde vererek kendilerine bir portföy oluşturmuşlardı.

Üreticiler, kullanıcılarına Android 6.0 Marshmallow sürümüne kadar desteğini esirgemedi. Ancak bu destek telefonların artık güncelleme kaldıramaması ve firmaların Android 7.0 Nougat güncellemesinin önceliğini tepe modellerine vermesi kullanım oranlarında dengesizlik yaratıyor.

Pastanın büyük dilimine sahip olanların, en az 1-2 yıl daha kullanım oranlarının düşmeyeceğini söyleyebiliriz. En iyi ihtimal ile 2017 ortasında Android 7.0 Nougat kullanım oranı %5 seviyelerine gelecektir.

1481004896_android-distribution-numbers-dec-16.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.