Mobil

Android 7.1 ile gelen bu özelliği henüz kimse kullanmıyor!

Android 7.1 ile yepyeni bir özelliğin geldiği ancak bunun henüz kullanılmadığı ortaya çıktı!

Android 7.1 ile gelen bu özelliği henüz kimse kullanmıyor!

Telefonlar söz konusu olduğunda, kötü niyetli yazılımlardan veya virüs bulaşmasından kaynaklansın, her zaman bir tür güvenlik sorununun yaşanması olasılığı vardır. Akıllı telefonlar gibi cihazlar PC'lere kıyasla farklı bir yazılım türü çalıştırsalar da, ele geçirilmekten ve manipüle edilmekten muaf tutulmazlar. Android kullanıcıları, bir süredir bu konuyla karşı karşıya kalmış, birçok güvenlik açıkları bir yıl boyunca artmış durumda.

'Stagefright' olarak bilinen ve yüz milyonlarca Android cihazının saldırıya uğradığını keşfedinceye kadar sadece birkaç yıl önceydi. Bu olay, ayın güvenlik güncelleştirmelerini yayınlayarak kendi mobil işletim sisteminin güvenliğine geldiğinde Google'ın daha fazla sorumluluk üstlenmesine neden oldu.

O zamandan beri Google bazı cihaz üreticileri kendi el cihazlarını sunmak için ellerinden gelenin en iyisini yaparken güncellemelerini zorladı.

1499675997_android.png

Her şey yolunda giderken, güvenlik açısından Google'ın temkinli davrandığını görüyoruz. Google, kullanıcının telefonun arka arkaya düğmesine birkaç kez basması ile etkinleştirilecek dahili bir 'Panik Modu' üzerinde çalışıyor. Bu özellik Android 7.1'in bir parçası. Ancak varsayılan olarak etkinleştirilmiyor.

Bu opsiyon Android telefon üreticilerine sunulmuş durumda. Üreticiler isterse Panik Modu'nu aktif olarak kullanıma sunabilir. 

Panik modu sayesinde eğer sistemi zararlı bir yazılım ele geçirirse düğmeye birkaç defa basttıktan sonra sistem sizi otomatik olarak ana ekrana döndürüyor ve tüm uygulamaları kapatıyor. Bu sayede Android'i saniyeler içerisinde koruma altına alabiliyorsunuz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.