Mobil

Android 8.0 Oreo ile uygulama yüklemek daha güvenli!

Android 8.0 Oreo ile bilinmeyen kaynaklara izin ver seçeneği güvenlik gerekçesi ile kaldırıldı. Ancak, Android 8.0'a APK. yüklemek artık daha kolay ve güvenli hale geldi.


Google, Android 8.0 Oreo güncellemesi ile Google Play Protect isminde bir yazılımı kullanıma sunmuştu. Google Play Protect ile Android'e Play Store üzerinden yüklenen uygulamalar virüs taramasından geçirilebiliyordu. Google, Android'de güvenli bir üst seviyeye çıkararak şimdi de bilinmeyen kaynaklara izin verme opsiyonunu kaldırdı.

Potansiyel Olarak Zararlı Uygulamalar (PHAs) için geliştirilen yeni özellik ile Play Store harici bilinmeyen kaynaklardan gelen APK. dosyalarını kurmak artık daha güvenli hale geliyor. Örneğin; indirdiğiniz bir APK. dosyasını yüklemek istediğinizde, karşınıza bu sizin güvenliğiniz için uyarısı çıkıyor.

1503468587_image1.png

Eğer uygulamayı yine de yüklemek istiyorsanız; pop-up ekranında Ayarlar bölümüne tıklayın, kaynağı belli olmayan uygulamaların toplandığı bölümden uygulamaya izin verebiliyorsunuz. Kaynağı belli olmayan yüklü uygulamaları ise tek bir çatı altında görüntüleyip, dilediğiniz zaman çalışmasını durdurabiliyorsunuz.

1503468628_image2.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.