Mobil

Android akıllı telefonlardan 2013'te beklenen 5 özellik

Android cihazlarda hangi özellikleri görmek istersiniz?

Android akıllı telefonlardan 2013'te beklenen 5 özellik

Android akıllı telefonlar son yıllarda mobil teknoloji pazarında patlamaya sebep oldu. Android en büyük rakibi Apple'ın mobil işletim sistemi iOS'u bile geride bırakarak liderliği ele geçirdi.

Kendilerini oldukça geliştiren üretici firmalar ise gün geçtikçe büyüyor. Yüksek teknolojili cihazlar üreten birkaç üretici varken şimdi birçok üretici üstün özellikli cihazlar üretmeye başladılar. 2012'de oldukça ses getiren cihazlar piyasaya sürüldü ve bu yılı oldukça renkli bir şekilde geride bırakıyoruz.

1355843874_android-predictions.jpg

Akıllı telefon pazarında ise en fazla Android cihazlar bulunuyor. Google'ın Android işletim sistemi gördüğü büyük ilgiyle beraber birçok üreticinin tercihi oldu. Google bu popülerliği iyi değerlendirdi ve mobil işletim sistemini sürekli geliştirdi güncelledi. En son çıkan sürüm Jelly Bean ise yüksek özellikleriyle akıllı telefonların gücüne güç katıyor.

Android telefonlardan şimdiye kadar 4G LTE, NFC, 3D ve kablosuz şarj gibi ilginç özelliklerle karşılaştık. Peki Android telefonlardan 2013 yılında ne gibi özellikler bekliyoruz. Bir sonraki sayfalarımızda 2013 yılında Android cihazlarda olması gereken muhtemel özellikleri inceleyebilirsiniz.ESNEK EKRANLAR

Taşınabilirliği kaybetmeden ekran boyutu nasıl artırılabilir? Büyük ekranlı akıllı telefonlara oldukça yoğun ilgi var ancak, insanlar taşımakta güçlük çektiği için almaktan vazgeçiyorlar. Çünkü yanında taşıyabilmesi için ilk önce cebine sığması gerekiyor.

Samsung gibi bazı üreticiler aslında katlanabilir ekranlar üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyorlar ancak ne kadar başarılı olacakları belli değil. Aslında tablet büyüklüğünde bir akıllı telefonu katlanarak cebe sığması hiçte fena olmazdı.

Yukarıda 2011 yılında çekilmiş esnek ekranlı bir akıllı telefonun görüntüsünün olduğu videoyu izleyebilirsiniz. Teknoloji gelişiyor böyle bir cihaz neden olmasın ki?DAHA İYİ PİL

Daha iyi bir pil çokta heyecan verici yeni bir gelişme değil ama mobil sektöründe akıllı telefonlarda bulunan ve pil ömrü çözülmesi gereken ciddi bir sorun haline geldi. Akıllı telefonların ekranları büyüdükçe ve daha çok özelliklere sahip oldukça pil ömrü azalıyor. Çünkü bu tür özellikler daha çok pil harcıyor.

Pil ömrünü uzatmak için, fazla oyun oynamamak, 4G, Bluetooth ve Wi-Fi gibi bağlantıları kapattığınızdan emin olmanız ve GPS kullanmamanız gerekiyor.

1355843975_lg-nexus-4-wireless-charging-orb-01.jpg

Kablosuz şarj kullanışlı ve büyük bir kolaylık sunuyor. Kablosuz şarj teknolojisini önümüzdeki yıl daha yaygın olarak görebilirsiniz. Büyük pilli cihazlar var ancak onlarda tasarım olarak çokta hoş görünmüyorlar. Yüksek özellikli bir akıllı telefonda bulunan küçük bir pilin uzun süreli pil ömrü vermesi de hiç kolay değil.

Ancak videoda izlediğiniz esnek ekran gibi esnek piller olabilir. Ayrıca giyilebilir piller olması da mümkün. Giyilebilir teknoloji ufukta görünen heyecan verici bir gelişme.DAHA İYİ ANTENLER

Akıllı telefon geliştiricileri telefon üretirken alıcılarını geliştirmeyi unutuyor gibi görünüyorlar. Çünkü bir çok akıllı telefonun ortak sorunu sinyal gücü zayıf ve sık sık düşen arama sorunları. Ayrıca hücresel ağ ve Wi-Fi bulunmuyorsa arama yaparken web taramak mümkün olmuyor.

Çoklu anten ile sinyal gücü artırılabilir ve gerekli enerji azaltılabilir. Ayrıca bulunduğunuz yerdeki sinyal gücüne göre antenler arası geçiş yapılabilir.DAHA SAĞLAM TELEFONLAR

Bir tasarımı çok beğendiğiniz zaman en son yapmak istediğiniz şey bu cihaza korumak için kılıf geçirmektir. 3 dolar değerinde plastikten yapılmış 600 dolarlık bir akıllı telefon görmek istemiyoruz. Üreticiler belli bir oranın altına düşmek ve oldukça ince bir akıllı telefon yapmak için birbirleriyle yarışıyorlar.

Kevlar ve Gorilla Glass 2 gibi teknoloji ürünleriyle yapılan cihazlar daha sağlam olacaktır. Bu malzemelerle telefonlar suya, toza, çizilmelere ve kırılmalar daha dayanıklı oluyorlar. Merdivenden düşünce kırılmayan, suyla yıkanınca hiç bir şey olmayan akıllı telefonlar istiyoruz.

1355844067_motorola-defy-water-is-one-tough-phone-600x336.jpgDAHA İYİ Wi-Fi

GSM operatörlerinin mobil veri ücretlendirmeleri gittikçe artarken Wi-Fİ kullanımı bizim için giderek önemini arttırmaktadır. Sınırsız internet sloganıyla yola çıkan operatörlerin bile artık adil paylaşım kotası kılıfı altında sınırları olduğunu biliyoruz.

Bizlerin evde ve dışarıda kolaylıkla kullanabileceğimiz bir Wi-Fi bağlantımızın olması harika olurdu. 802.11 AC standartlarındaki biri Wi-Fi bu özelliğiyle bizlere bir PCya da laptop kadar hızlı bir veri akışı sağlayabilecektir.

1355844131_freewifi.jpeg

Yorumlar
Antiroid
Androidden en büyük beklentim Google'ın android işletim sisteminden elini çekmesidir.Android artık kullanıcısını boğmaya başladı. Android işletim sistemi kurulu gelen bir telefonda Google'ın erişim haklarını sınırlamak zorunda kalmadığımız bir telefon hayali kuruyorum. Nasıl microsoftsuz bir windows işletim sistemi kullanabiliyorsak bunu android işletim sisteminde de görmemiz gerektiğini düşünüyorum. İçinde Google olmayan bir Android işletim sistemi sizce ne ye yarar. Ya da Google kullanamadan andorid bir telefonda neler yapamadığınızı hiç düşündünüz mü ?
Cevapla
s@mi
120 gb dahili Hafıza, 120 gb sdcard, 8 gb ram, 4 gb grafik işlemci, 3 ghz*8 çekirdekli 10 nm işlemci, 2400*1800 piksel 5 inç ekran, 5 mm incelik, 100 gr ağırlık, basınca, toza, suya, darbeye dayanıklı istiyorum ben.
Cevapla
Misafir
Aslında haklısın ama her firma bunu yapıyor ki bu da google haksız yapmaz mesela apple i5 ile youtube kaldırıp kendi map uygulamasını geliştirdi oda kendince hakli Benim belirtmek istediğin yazının basinda android sürekli geliştirip güncelliyor demişsin ama suan android 4.2 yüzde ikilerde kullanım oranı bir bunu her tel alabilme bir Nexus bir de çok üst teller alior ama o da geç oluor
Cevapla
Misafir
neden androidli telefonlarda nokia gibi : mesajlarda, galeride ve uygulamalarda kendimize göre KLASÖR oluşturamıyoruz? Böyle olsaydı daha güzel ve kişisel olmazmıydı? foto yu çekiyorsun cihaz istediği yere atıyor(mesela s2) Bunu beğenmediğimiz smbian yapıyorda android mi yapamıyor? Yoksa varda ben mi yapamıyorum? Aydınlatırsanız sevinirim...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.