Mobil

Android akıllı telefonunuzun pilini tüketen ve performansını düşüren ilk 10 uygulama!

Facebook, Android cihazlarda bataryayı sömüren en "obur" uygulama seçildi!


iOS ve Android cihaz sahiplerinin çoğu popüler sosyal ağ sitesi Facebook'un mobil istemcisinin pil ömrünü etkilediği konusunda sürekli şikayet ediyor. Uygulama arka planda kullanıcı tarafından açık şekilde bırakılmasa bile arka planda sürekli çalışarak kullanıcının "gözünde" suçlu ilan ediliyor. Peki bu söylemler doğru mu?

Antivirüs yazılımı geliştiren Çek şirketi AVG Technologies'in 2015 yılının 2. çeyreğine yönelik hazırladığı Android Uygulama Performans Raporu'na göre Facebook, Android uygulamalar arasında bataryayı tüketen en "obur" uygulama oldu.

AVG'nin yaptığı araştırmaya göre Facebook'a ait resmi mobil istemci Facebook uygulamasının yanısıra, Facebook Sayfa Yöneticisi,Google Play HizmetleriInstagramMessengerBBMWeather Channel ve ChatOn gibi uygulamalar en fazla enerji tüketen ilk 10 Android uygulama listesinde bulunuyor. Bu uygulamalar otomatik olarak kendini başlatıp arka planda sürekli çalışabiliyor. 

1445547437_img20151022234406.jpg

Ayrıca yapılan araştırmada kullanıcı tarafından başlatılan ve cihazların performansını etkileyen ilk 10 uygulama arasında SnapchatSpotify MusicLine ve Clean Master gibi uygulamalar listenin başlarında yerini alıyor.

Yukarıda adı geçen uygulamaların çoğunun cihazınızda yüklü olduğunu düşünürsek bataryanızla ilgili sorunlar yaşamak istemiyorsanız bu uygulamaları tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor. Yok ben uygulamarı silmem diyorsanız o halde Android 6.0 Marshmallow güncellemesinin cihazınıza gelmesini beklemek zorundasınız.

Bildiğiniz gibi Google'ın bu sürümünde kullanıcılara uygulamalar için izinleri yönetme desteği sunuluyor. Ayrıca bu sürümün yazılımında bulunan "Doze modu" cihazınızı kullanmadığınız zamanlarda enerji tüketimini azaltmak için arka planda çalışan tüm uygulamaları durdurabiliyor.

Orijinal infografik görseli için tıklayın

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.