Mobil

Android cephesinde devrim gibi yenilik!

Google, gün geçtikçe daha fazla sistem gereksinimi duyan işletim sisteminde radikal bir değişiklik ön görüyor.

Android cephesinde devrim gibi yenilik!

IDC tarafından yayınlanan son raporda dünya genelinde %74’lük bir kullanıma sahip olduğu anlaşılan popüler işletim sistemi Android, gün geçtikçe pazar payını arttırmaya devam ediyor. Her sürümde farklı yeteneklere bürünen işletim sisteminin zaafları da yok değil. Gün geçtikçe daha da gelişen sistem aynı zamanda daha fazla RAM ve ROM’a ihtiyaç duymaktadır. Bu noktada özellikle üreticilerin kullanıcılara sunduğu giriş seviyesi telefonlar, sahip oldukları donanım itibariyle Android’in en yeni güncellemelerinden muaf tutuluyordu.

Google’ın Android 5.0 üzerinden sıkı çalışmalar yaptığı ve söz konusu sürümü, Jelly Bean’in daha da yaygınlaşması adına ertelediği biliniyor. Android 5.0 Key Lime Pie sürümünde ne gibi yenilikler bizleri bekler henüz kestirmek zor ancak, son gelen raporlara göre Google, optimizasyon üzerine yoğunlaşmış durumda. Arama motoru devi, işletim sistemi üzerinden yeni bir kodlama sistemi oluşturarak, sistemin düşük donanımlı telefonlarda dahi çalışmasını sağlayacak.

1371186880_key-lime-pie-cartoon.jpg

Bugün 1GB RAM’e sahip telefonlar bile kullanıcının geliştirdiği arabirim ile entegre edilince Jelly Bean sürümünde bile bazı hatalar alınmıyor değil. Üreticiler kodlama noktasında istenilen akıcılığı sağlayamadığı gerekçesiyle dönemin birçok üst sınıf telefonlarını güncellemeden mahrum bıraktı. Galaxy S ve HTC Desire HD bunlar arasında sayılabilir.

iOS ve Windows Phone 8 cephesinde 512MB RAM’e sahip telefonların bile sistemi yap gibi çalıştırdığı dikkate alındığında, Google’ın Android tarafında da sağlamak istediğinin bu olduğu anlaşılıyor. Sağlanacak optimizasyonlarla Android 5.0 ve devamındaki sürümler, telefonlara hem daha kolay entegre edilecek hem de düşük donanımlı telefonlarda rahatlıkla çalışabilecek.

Yorumlar
Misafir
gec bıle kaldılar sırf bu yuzden wındowsphone yada ıosa gecmeyı dusunuyordum.androıdde bır telefonun omru max 2 yıldır mılllet o kadar para sayıyor sadece 1 guncelleme almak ıcınmı bence googlenın androıdı stabıl hale getırıp 2010 dan sonra cıkan tum telefonlara androıd 5 guncellemesı ve bu konuda fırmaları zorunlu tutması gerekır.her sene telefon alınmıyor
Cevapla
Misafir
sistemi yap gibi çalıştırdığı dikkate alındığında what does it mean ??
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.