Mobil

Android' de yeni trojan ortaya çıktı

Android Market' deki bazı uygulamalar ile bulaşan trojanlar tespit edildi.


Google Android şüphesiz en çok kullanılan platform. Milyonlarca kullanıcıya ulaşan böyle bir platformunda mutlaka başında belalar olur. Apple, sıkı kuralları nedeni ile App Store' a trojan sokmuyor fakat Android açık kaynak kodlu bir proje olduğu ve daha esnek geliştirme ortamı sunduğu için kötü niyetli kişiler bunu fırsata çevirmeye çalışıyor.

Bir ara Android Marketi, DroidDream Light ve Zitmo isimli zararlı uygulamalar ele geçirmiş ve 5000 Android' li cihaza bulaştığı belirlenmişti. Bunun üzerine Google virüslerle ilişkili uygulamaları hemen mağazadan kaldırdı. Ancak tehlike hala devam ediyor.

1312382952_androidtrojandetay.jpg

Bir güvenlik firması olan CA Technologies, Android mağazasında yeni bir tehlikeli trojan farketti. Trojan diğer örnekleri gibi kredi kartınızın yada herhangi bir şifrenizi ele geçirmiyor. Trojanın görevi yapılan telefon görüşmelerini ARM formatında SD kartın içine shangzhou/callrecord adlı bir klasöre kayıt ediyor. Daha sonra ise bu dosyanın uzaktaki bir sunucuya aktarıldığı düşünülüyor.

CA Technologies, trojanın henüz hareket alanının olmadığını belirtiyor. Bu demek oluyor ki trajon yayılmıyor. Fakat yayılmaması tehlikeli olmadığı anlamına gelmiyor.

Eğer Android kullanıyorsanız bahsettiğimiz klasöre bir göz atın.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.