Mobil

Android devrimi devam ediyor, BlackBerry çöküşte

Mayıs sonu itibariyle karşımıza çıkan verilere göz attığımızda Android yükselişini devam ettirirken, BlackBerry'de ise işler yolunda değil.


Kantar Worldpanel ComTech tarafından mayıs sonu itibariyle hazırlanan raporda Android’in dünya genelinde yükselişi bir kez daha gözler önüne serilirken, BalackBerry'de ise kan kaybı devam ediyor. Küresel anlamda zor günler geçiren şirket birçok ülkede pazar payını düşürmeye devam ediyor. Kanadalı üretici bir zamanlar güçlü olduğu Amerika pazarında %85’lik bir düşüşle karşı karşıyayken, kullanıcıların büyük bölümünü ise Apple’a kaptırdı.

iOS ise Amerika’daki pazar payını %41.9 seviyesine çıkardı. Bir önceki döneme göre 3.5 puan artışı sağlanırken, Android ise ülkedeki kullanım oranını korumayı başardı. Android’in ülkedeki kullanım oranı %52 seviyesinde.

1372741183_kantar-worldpanel.jpg

 Dünyanın birçok noktasında özellikle Avrupa’da Android’in ezici üstünlüğünü görüyoruz. İtalya (% 69.2), İspanya (% 92.5) ve Almanya (% 76.7) gibi ülkelerde akıllı telefon pazarında Android’in gücü net bir şekilde görülüyor. Avrupa’nın önemli pazarlarından olan İtalya, Fransa, İspanya, İngiltere ve Almanya’da Android’in ortalama Pazar payı %70.4 seviyesindeyken, iOS’un ise %17.8’lik bir kullanıma sahip olduğunu görüyoruz.

Sunulan verilerde BlackBerry’nin sadece İngiltere’de kayda değer bir kullanım oranına sahip olduğunu gösteriyor. Şirket yine de bu ülkede %12.6 seviyesinden %5.3 kullanım oranına geriledi. Yine Meksika’da da şirketin %32.3 seviyesinden %11.3’e gerilediği görülüyor.

Sony ise özellikle Xperia Z’nin sağladığı başarı ile İngiltere’de iyi bir ivme yakaladı. Telefon kullanıcılarının %38’lik dilimi Samsung’dan Sony’ye geçerken, Windows Phone ise en fazla yükselişi Meksika’da gösterdi.

1372741201_kantar-worldpanel-1.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.