Mobil

Android hakkında muhtemelen bilmediğiniz 6 şey

Android hakkında bunları biliyor muydunuz?

Android hakkında muhtemelen bilmediğiniz 6 şey

Android ilk olarak 2008 yılında T-Mobile için üretilen HTC Dream G1 ile kullanıcılara sunulmuştu. Google’ın mobil işletim sistemi Android’in 2010 yılının sonuna kadar bu platformda büyüyeceği ve en büyük telefon üreticilerinin gözdesi olacağı, altı yıl önce hiç kimsenin aklına gelmezdi.

1414505800_android1.jpg

Android dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi olmasına rağmen, çoğu insan bu işletim sistemi hakkında çok şeyi bilmiyor. Bahsettiğimiz şey gizli yazılım özellikleri veya benzeri bir şey değil. Sizlere Android ile ilgili genel olarak muhtemelen bilmediğiniz bazı gerçeklerden bahsedeceğiz.

Sonraki sayfalarımızda Android ile ilgili muhtemelen bilmediğiniz bazı gerçekleri inceleyebilirsiniz.


Android başlangıçta dijital kameralar için işletim sistemi olarak planlandı.

Google platformu 2005 yılında Andy Rubin tarafından geliştirilen Android işletim sistemini ilk olarak dijital kameralar için düşünmüştü ve Android’i bu yönde geliştiriyordu. Ancak akıllı telefonların piyasaya çıkması ile akıllı telefonlar üzerinde uygulandı ve başarılı oldu. Yine de şirket kameralardan vazgeçmedi ve Samsung Galaxy NX gibi kameralar için Android işletim sistemini sundu. 

1414400344_android-was-initially-planned-to-be-an-os-for-digital-cameras..jpg

Başlangıçta kimse Android’i bir tehdit olarak görmedi.

Google ve ortakları 2007 yılında Open Handset Alliance’i kurdu ve resmen yaklaşan, açık kaynak Linux tabanlı mobil işletim sistemi olarak Android'i duyurdu. Apple’ın ilk iPhone modelini piyasaya sürmesine rağmen o yıl, Symbian, BlackBerry, Palm ve Windows Mobile, sektörün büyük oyuncularıydı. Çoğu kişi Android işletim sisteminin tutulacağına inanmıyordu. Hatta bir Nokia sözcüsü ve Microsoft’un Windows Mobile sorumlusu yaptıkları açıklamada Android’i bir tehdit olarak görmediklerini söylemişti.

1414400359_in-the-beginning-big-players-didnt-see-android-as-a-threat..jpg

Android dünyanın en hızlı büyüyen işletim sistemi, ve en hızlı büyüyen teknoloji ürünüdür.

2013 yılında yapılan verilere göre Android beş yıl içinde 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşma sayısı ile dünyanın en hızlı büyüyen işletim sistemi oldu. Ayrıca Android, dünyanın en hızlı büyüyen teknoloji ürünü oldu. iOS 6 yılda 700 milyon kullanıcıya sahip olurken, Symbian 11 yılda 450 milyon aktif kullanıcıya ulaştı ve sonrasında sona erdi.

1414400373_android-is-the-worlds-fastest-growing-os-and-the-fastest-growing-tech-product..jpg

Üç büyük akıllı telefon platformları arasında, Android cihazları en büyük ve en çeşitli sayıda çalıştırabilirsiniz.

Akıllı telefonlar ve tabletler Android cihazların çoğunluğunu temsil etse de, bu işletim sistemi akıllı saatler, TV'ler, dijital kameralar, ev aletleri, akıllı gözlük, otomobil bilgi sistemleri de dahil olmak üzere, oyun konsolları ve diğer birçok ürünün üzerinde çalışıyor.

 1414400385_among-the-three-major-smartphone-platforms-android-can-run-on-the-largest-and-most-diverse-number-of-devices..jpg


Herkes özgürce Android için gelişebilir.

Eğer bir geliştirici olmak istiyorsanız bunun için iOS’un aksine, Android uygulamaları ve oyunları geliştirmek için yılda 99 $ ödemek zorunda değilsiniz, tamamen ücretsiz. (Ayrıca Windows Phone üzerinde bunu yapmak için de ücretsiz olduğunu belirtmek gerekir). Ancak, Google Play ile içerik yayınlamak istiyorsanız bir kez 25 $ kayıt ücreti ödemeniz gerekiyor.

 1414400395_anyone-can-freely-develop-for-android..jpg


Android robot logosunun hikayesi

2007 yılında Ikonik Android robotun tasarlayan Rus doğumlu Irina Blok, artık Google'da çalışıyor ve kendisi San Francisco merkezli bir tasarımcı. Google için çalışırken lansman kampanyası kapsamında bu küçük yeşil robotu tasarladı. Linux’u temsil eden penguenin aksine bu robot Android’i temsil etti. Başlangıçta logo geliştirici topluluğu için yapılmıştı ama milyonlarca insan her gün logosunun kendi sürümlerini oluşturunca sabit kaldı.


1414400407_the-story-of-the-android-robot-logo.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.