Mobil

Android iOS'u beşe katladı

Yeni yayınlanan raporlara göre Android iOS'u beşe katladı.

Android iOS'u beşe katladı

Mobil işletim sistemlerinde Google'ın Android işletim sistemi, oldukça önemli bir fark ile küresel akıllı telefon piyasasına hakim olmayı başardı. IDC araştırma şirketinin yayımladığı raporda Android'in küresel akıllı telefon piyasasında üstün olduğu görüldü. Daha önce yayınlanan raporda, üçüncü çeyrek akıllı telefon nakliyatında Android kullanan Samsung modellerinin, Apple'ikiye katladığı açıklanmıştı.

Şimdi yayınlanan raporda bu fark daha da büyüdü ve Android, üçüncü çeyrekte küresel akıllı telefon piyasasının yüzde 75'inde etkili oldu. Aynı raporda Apple'ın iOS işletim sistemi yüzde 14.9'da kaldı. Rapora göre üçüncü çeyrekte 181 milyon akıllı telefon nakliyatı yapıldı. Bu rakamın 136 milyon cihaz kadarının Android tabanlı olduğu belirtildi.

1351927541_idc-android-marketshare-q3-2012.jpg

Aynı raporda üçüncü sırada BlackBerry yer alıyor. BlackBerry işletim sistemi yüzde 4.3 ile piyasada yerini alırken, Nokia'nın eski işletim sistemi Symbian ve yeni tercihi Windows işletim sistemleri yüzde üçün altında kaldılar.

IDC'nin hazırladığı tabloda sırasıyla, 2012 ve 2011'deki üçüncü çeyrek telefon satış miktarı ve piyasa oranı görülüyor. En son sütunda ise bir yıl içindeki değişim oranı yer alıyor.

Yorumlar
uğur
hem android hem de ios kullanıyorum.her ikisi de çok başarılı.ios sistemini sadece apple kullandığını düşünürsek bu veriler çok normal.
Cevapla
mızmız
buda gerceyi gösteriyor android iosa tekmeyi basıyor iponculara kapak olsun bu haber
Cevapla
ali
linux nezaman cep icin system cikardi? genelleme yapilmis aldiginiz site chip sitesi ve orda cep degil dunyadaki unlu systemleri kiyaslamislar haberi sunun
Cevapla
sami
çok değil 5 sene önce symbian %47 rim %17 ios %14 android %7 wm %4 vay be olaya bak
Cevapla
Misafir
Çok saçma bir değerlendirme bu bence herkeste biliyor ki ios yazılımını sadece apple cihazlar kullanıyor son yıllarda çıkan diğer bütün firmalarda mecburen android kullanıyor yada kendi işletim sistemlerini yazmak zorundalar ama Nokia hala android kullanmamakta ısrarcı bu yüzden nokia yı destekliyorum
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.