Mobil

Android, iOS'un rekorunu kırdı ama nasıl?

Android, Apple'ın iOS işletim sisteminin 8 yıllık rekorunu elinden aldı.


Dünyaca ünlü araştırma şirketi Strategy Analytics şirketinin verilerine göre 2014 yılında Android'li cihaz satışları 1 milyar 42 bin ünite sayısını geçerek Apple’ın 8 yıllık rekorunun yeni sahibi oldu.

ABD merkezli Apple, geçtiğimiz gün 2014 yılı son çeyrek rakamlarını açıklamış ve üç aylık dönemde 74 milyon iPhone satışı gerçekleştirdiğini ve bugüne kadar 1 milyar iOS cihaz sattığını kamuoyuna duyurmuştu. Apple’ın 8 yılda 1 milyar iOS cihaz satışıyla kırdığı rekorunu, Android'li cihazlar 2014 yılında 1 milyar 42 bin adet cihaz satışıyla geçti. Ancak bunun rekor olduğunu söylemek pekte etik olmasa gerek.

1422627919_img20150130162353.jpg

Çünkü iOS işletim sistemine sahip cihazlar sadece Apple tarafından üretilirken, Andorid işletim sistemini kullanan cihazlar dünyanın en büyük akıllı telefon ve tablet üreticisi firmalar tarafından kullanılıyor. Yanı bu devasa farkın açılmasındaki başlıca etken, 1'e karşı birçok firmanın Apple'ın rakibi olması. Bu da Apple'ın hala Android ekosisteminin en büyük rakibi olduğunu gösteriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.