Mobil

Android işletim sisteminden iPhone 6'ya nasıl geçerim

Android kullanıcıysanz ve iPhone 6'ya geçmeyi düşünüyorsanız ve ayarlarınızı nasıl yapılacağı sizi korkutuyorsa bu haber tam size göre

Android işletim sisteminden iPhone 6'ya nasıl geçerim

Android ekosistemindeki kullanıcıların çoğu iPhone'a geçmeme sebeplerini "küçük ekran" ve "düşük pil gücü" olarak göstermitir. Apple iPhoen 6 Plus ile tüm bu eleştirlerin önüne geçerek Android ekosistemindekilerin bahanelerini ortadan kaldırmıştır. Bende şahsen çevremde (başta eşim) birçok kişinin Android ekosistemini bırakıp iOS'a geçiş yapacaklarına şahit olmaktayım. 

Peki iPhone 6'yı aldıktan sonra Android telefonumda kalacak ayarlamaları nasıl yapabilirim korkusu yaşıyorsanız bu tedirginliğe hiç gerek olmadığını belirtelim.

İşte bir Android kullanıcısının iPhone 6 aldıktan sonra yapması gerekenler;

GMail Senkronizasyonu:

Öncelikle telefondan ayarlar ve hesaplar kısmına erişiyoruz. Buradan GMail hesabınıza giriş yapıyorsunuz. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ayarlar/hesaplar/GMail'e girerek tüm verielrinizi senkronize etmeniz gerekiyor. Takvim ve Rehber gibi tüm bilgilerin otomatik olarak yeni telefonunuza geldiğini göreceksiniz.

1411383813_ios-6-7-vergleich-gmail.jpg

Rehberi el ile ise şöyle aktarabilirsiniz.

 • Öncelikle Android telefonunuzadan rehberinize gidiyorsunuz.
 • Daha sonra rehberde menü tuşuna basıp içe/dışa aktar seçeneğini seçiyoruz.
 • Seçeceğiniz kişileri tek tek yada "Tümü" sçeneği ile VCard olarak PC'ye yada telefonun SD hafızasına çıkartıyoruz.
 • Tüm bu işlemden sonra iCloud.com adresi üzerinden VCard'ı "Kişiler" sekmesine çıkartıyoruz. Tüm rehberimiz otomatik olarak hemiCloud hesabınıza hem de telefonunuza yedeklenmiş oluyor.

Sosyal Ağlar:

Facebook, Twitter ve Instagram hesabınızı AppStore'dan indirdikten sonra yeni telefonunuza kurabilirsiniz. Mail adresiniz otomatik doldur sçeneği ile mail adres kısmına gelecektir. Size sadece şifreleri girmek kalıyor.

1411383917_screen-shot-2013-06-05-at-4-39-10-pm.png

E-Mail Kurulumu:

iPhone'un en başarılı olduğu noktalardan birisi kesinlikle mail optimizasyonudur. Hem şirket hemde özel mail hesaplarnızı GMail kurulumunu gerçekleştirdiğiniz kısımdan yapabilirsiniz.

Takvim:

iPhone 6'ya geçiş yaptığınızda hem Gmail hem de Facebook için takvim senkranizasyonu yapmanız mümkün olabiliyor. Gmail'in Ayarlar kısmına girdikten sonra Mail, Kişiler ve Takvim kısmına giriyoruz. Takvimi eşitle seçeneğine tıklıyoruz ve tüm GMail takvimimiz telefonumuza eşitlenmiş oluyor. Aynısını hesaplar kısmından Fcebook içinde yapıyoruz.

Fotoğrafalar ve Videolar:

Android işletim sisteminden iOS işletim sistemine geçince fotoğraflarınız ne olacak? Bu sorunun cevabı ise şu; Fotoğraflarınıza hiçbir şey yapılmayacak çünkü onlar zaten bulutta!

iOS üzerinde Google+ uygulamasını kurup Gmail hesabınız ile programa giriş yaptıktan sonra Google Drive'da kayıtlı tüm fotoğraflarınız telefonunuza otomatik olarak gelecektir. 

Dropbox kullanıyorsanız bu uygulamayı da AppStore'dan inidirerek tüm optmizasyonun yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Sistem klasöründe bulunan ve bulut hizmeti ile syedeklenmemiş dosyaları ise bir MAC ve iTunes yardımıyla tek tuş ile yeni telefonunuza kopyalayabilirsiniz. iTunes bu bağlamda size oldukça yardımcı olacaktır.

1411383224_itunes-transfer.png

Müzik:

Android ekosisteminde online olarak kullandığınız müzik servislerine iOS platformundan bağlanarak oradaki ayarların bu ekosisteme geçmesini sağlıyabiliyrsunuz. Sevdiğiniz sanatçılar ve favori listeleriniz iOS platformuna otomatik yedeklenmektedir. Bu müzik servisleri otomatik güncellemeyi desteklemektedir.

 • Spotify
 • RDIO
 • Pandora
 • Müzik Beats
 • Google Play Müzik

Android Programlar

Android ekosisteminde çok sık kullandığımız hatta farketmediğimiz birçok Google programı var. Google ve Apple arasında soğuk bir savaş sürsede Google tüm servislerini iOS platformunda da bizlere sunmaktadır. Bundan dolayı aşağıdaki Google programlarını yükleyerek yanlızlığınızı bastırabilirsiniz diye düşünmekteyiz.

 • Google Arama
 • Gmail
 • Google Drive
 • Chrome
 • YouTube
 • Google Haritalar
 • Google+

Uzun zamandır büyük ekranlı iPhone bekleyen kullanıcıların iOS platformuna geçiş yaptıklarında ayarlar konusunda bir sıkıntı yaşamayacaklarını açıkça söyleyebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.