Mobil

Android kullananlar risk altında!

Android işletim sistemini kullanan cep telefonlarındaki veriler risk altında.


Yeni gelen haberlere göre Google'ın mobil işletim sistemi olan Android'de bulunan virüs aylar önce keşfedildi ancak şu ana kadar fark edilmediği için bir güvenlik açığı nedeniyle cep telefonlarının kapanma veya verilerinin silinmesi tehlikesi bulunuyor.

Ravi Borgaonkar, Almanya'daki Berlin Teknik Üniversitesi'nde bilgisayar güvenlik araştırmacısı olarak çalışıyor. Borgaonkar, zararlı bir kod taşıyan internet sitesi veya cep telefonu uygulamalarının bağlantılarının tıklanmasının, Android işletim sistemini kullanan Samsung, HTC, Motorola ve Sony Ericsson elektronik şirketlerinin ürettiği cep telefonlarının hafıza kartının silinmesine yol açan bir saldırıyı başlatacağını söyledi.

1349019213_android-virusu.jpg

Güvenlik araştırmacısı Borgaonkar, Galaxy S III ile diğer Samsung telefonlarını hedef alan başka zararlı bir kodun da cep telefonlarındaki, telefon numaraları, müzik ve fotoğraf dosyaları da dahil olmak üzere kayıtlı verilerin yok olmasına neden olacağını kendi bloğunda yazdığı yazıda belirtti.

Android işletim sistemindeki açığın kötü niyetli bir kişinin küçük bir tıklamasıyla, SIM kartının daimi olarak silinmesine yol açarak cep telefonu kullanıcısını yeni bir SIM kartı almak zorunda kaldığınıda aynı yazıda dile getirdi.

Google ise bu konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmadı.

Yorumlar
baris
bu lanet virus bana bulasti ne resim kaldi ne bisey anlamiyorum ki guvenlik neden bu kadar sifir
Cevapla
hanifi
Şu j b alacak telefonlar adlı haberinizi neden telefon başlığı altında değilde daha az okunan yorum yazılan bir baslik altında verdiniz cevap!?
Cevapla
hanifi
Şu mesaja cevap verin ! neden bu tip ikili oynamalari seçiyorsunuz?
Cevapla
cevap
hanifi biin yorumlari bazrn bootlar otamatik tariyor herzaman admin yok sana boot nasil cevap versin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.