Mobil

Android kullanıcıları dikkat !

ÇİN'de üretilen zararlı Android yazılımı telefonunuzda root olabiliyor.


Bulunduğumuz yüzyılda dijital ve elektronik pazarı elinde tutan ÇİN, yazılım ve donanımda taklit  veya benzer ürünlerle bir çığır açtı. Haberimizde bu defa ÇİN'in taklit veya diğer yaptığı işlerden ziyade direkt kullanıcılara zarar vermek amaçlı bir Android yazılımını ürettiğini ve bunun etkilerine göz yumduğunu görüyoruz.

Uygulamamız NC State Üniversitesi bilgisayar bilimi departmanında çalışan asistan profesör Xuxian Jiang'ın liderlik ettiği araştırma ekibi uygulamayı baştan sona analiz etti. com.google.android.smart ismini kullanan uygulama şuan için ÇİN'de iki tane GSM operatörü ile uyumlu çalışıyor. Araştırıcılar tarafından RootSmart adı verilen uygulama kurulduğu telefonda kendine "root" izni sağlıyor.

Peki bu uygulama hangi sistemleri kapsıyor ?

-2.3.4'ten önceki Android Gingerbread
-Android Honeycomb 3.0

Yukarıdaki sistemlerle uyumlu çalışan Android uygulaması resmi Android Market'te bulunmuyor, Android uygulamalarının paylaşıldığı site ve forumlarda paylaşıma çoktan sunulmuş durumda. Symantec firmasının yaptığı açıklamaya göre uygulama günlük ; 1.000 ila 5.000 pound arası para çalıyor.Öneriler ;

Kaynağına ve geliştiricisine güvenmediğiniz uygulamaları telefonunuza kurmayın, kuracağınız uygulamaların sizden istediği izinleri muhakkak derinlemesine kontrol ederek bilinçli bir kullanıcının alması gereken önlemleri almanız gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.