Mobil

Android kullanıcılarına 'Sex Friends Around' tuzağı!

Android kullanıcıları "Size yakın sex partnerleri" mesajları ile kandırılıyor.

Android kullanıcılarına 'Sex Friends Around' tuzağı!

Son aylardaAndroid kullanıcılarını tehdit eden Stagefrigt güvenlik açığından sonra bir kaç yeni tehdit ile karşı karşıya kalmıştı. Şimdi bu tehditlere bir yenisi daha eklendi.

İlk olarak Rusya'da ortaya çıkan "Sex Friends Around" isimli yeni kötü amaçlı yazılım, kullanıcıların cinsel arzularını tetikleyecek "sex partneri" bahanesiyle Andnoid kullanıcılarını tuzağına düşürüyor. Spy.smsbot.ga isimli kötü niyetli yazılım, "Size yakın seks partnerleri" mesajıyla etrafınızda sizinle buluşma olasılığı bulunan seks partnerleri öneriyor. Gelen mesaja cevap vermeniz durumunda karşınıza sex partneri değil cihazınıza yüklenen trojan çıkıyor.

1446284024_img20151031122622.jpg

Android cihazlara SMS veya e-posta yoluyla bulaşan yazılım, cihazınız üzerindeki tüm yetkilerinizi ele geçirerek verilerinizi kilitliyor hatta rehberinize dahi ulaşamıyorsunuz. Ayrıca kötü amaçlı yazılım verilerinizi kopyalayarak kontaklarınıza kendini dağıtıyor ve ele geçirdiği verilerin kilitlerinin açılabilmesi için sizden fidye talep ediyor.

Ortaya çıkan bu kötü amaçlı yazılım Stagefright virüsünden daha tehlikeli olduğundan dikkatli olmanızda fayda var. Bilinmeyen numaralardan gelen mesajları açmadan silin. Açsanız bile mesajın içeriğinde yer alabilecek linklere sakın tıklamayın. Ayrıca her "size bir arkadaş ayarlayalım" türünden mesajlara itibar etmeyin!

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.