Mobil

Android L klavye Google Play'den kaldırıldı

XDA TV yapımcısı Shen Ye tarafından Google Play'de yayınlanan klavye fikri mülkiyet hakları nedeniyle Google Play'den kaldırıldı.


Google I/O etkinliğinde tanıtılan Android L işletim sisteminde arayüzde sağlanan değişim dikkat çekti. Materyal tasarımın benimsendiği yeni arayüzde klavye uygulaması de bu değişimden nasibini aldı. Materyal Tasarım adı altında görünümü büyük ölçüde değişen Google Klavye’nin 3.1 numaralı sürümünde tuşları birbirinden ayıran sınırlar artık yok. Modern bir görünüme kavuşan klavye uygulamasında ayrıca daha hızlı bir yazma deneyimi sunuluyor. İki farklı  arka planın sunulduğu Google Klavye uygulamasını ilk olarak geliştiriciler Root’lu Android cihazlara uyarlamayı başardı.

1404895115_shen-ye-android-l-keyboard.jpg

XDA TV yapımcısı ve forumun önde gelen geliştiricilerinden Shen Ye  ise Google Klavye’yi Google Play’de yayınlayarak Root yetkisi olmayan cihazlara da yüklenmesini sağladı. 800 bin defa indirilen klavye atık Google Play olmayacak, zira Google fikri mülkiyet haklarını öne sürerek Android L klavyesini Google Play’den kaldırdı.

Uygulama her ne kadar Google Play’den kaldırılsa da, APK dosyasına BURADAN erişebilirsiniz. Google Klavye'yi yükledikten sonra “Ayarlar> Dil ve Giriş” ve Varsayılan bölümünde aktif hale getirmeniz gerekiyor. Yukarıdaki gibi metal görünümü ise Klavye Ayarlar>Gelişmiş Ayarlar> Renk şeması bölümünden ayarlayabilirsiniz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.