Mobil

Android L, pil ömrünü yüzde 36 artırıyor

Android L, daha fazla pil ömrü sunuyor.


Mobil işletim sistemi Android L, Google’ın en büyük Android güncellemelerinden biri oldu. Yeni Android sürümünden performans, yeni özellikler ve tasarım söz konusu olduğunda harikalar bekliyoruz ama şirketin pil ömrüne daha fazla önem verdi gibi görünüyor.

Google’ın “pil proje”geleneği “Project Butter “ Android Jelly Bean versiyonu ile başladı ve bu proje Android arayüzünü inanılmaz sorunsuz hale getirdi. Şimdiki proje “ Project Volta” ise küçük bir pil iyileştirmesinden daha fazlasını sunuyor. Volta sayesinde geliştiriciler pilin kullanım bilgilerine erişebilecek ve pil kullanımını olumsuz etkileyen tüm etkenleri görebilecek.

1404293324_1framed1.png

Ars Technica sitesinin yaptığı son testler yeni Android yazılımının pil ömrünü yüzde 36 arttırdığını kanıtladı. Project Volta, pil ömrünü uzatmak için farklı teknikler kullanıyorr. Yeni başlayanlar için, yeni pil tasarrufu modu ile pil ömrüne ekstradan bir 90 dakika eklendiği söyleniyor.

Yapılan pil testi, Android L ile çalışan Nexus 5 üzerinde gerçekleşti ve Wifi üzerinden her 15 saniyede yüklenen bir web sitesi açık bırakıldı. Aynısı Android 4.4.4 KitKat ile de yapıldı. Test sonucunda Android L ile çalışan Project Volta’nın cihazın pil ömrünü yüzde 37 arttırdığı görüldü.

1404293362_111.001.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.