Mobil

Android M bekleme süresini Nexus 5'te iki katına çıkardı!

Nexus 5'te bekleme süresinin Android M ile birlikte 2.7 kat arttığı ortaya çıktı.

Android M bekleme süresini Nexus 5'te iki katına çıkardı!

Google, Android M Geliştirici Önizleme sürümünün yayınlanması ile birlikte birçok yeniliğin yanında pil ömrünü artırmak için tasarlanan iki yeni özelliği de duyurmuştu. Söz konusu özellikler Doze ve App Standby. Her ikisi de, farklı şekillerde, arka planda uygulama ve veri aktivasyon erişimi kısıtlayarak batarya performansında artış sağlıyordu. Gelen ilk testlerde bu yeni özelliklerin gücünü ortaya çıkardı.

Şuan (Nexus 9, Nexus 6, Nexus 5) gibi uyumlu cihazlara yüklenebilen Android M, Lollipop'a göre batarya performansını ikiye katlıyor. Google'ın batarya sorunları yaşamasıyla sürekli eleştirilen Nexus 5 modeli ile yapılan testlerde Android M ve Lollipop karşılaştırılmış. Karşılaştırmada yeşil robot son sürümü ile Lollipop'tan 2,7 kat daha yüksek bekleme süresi vaad ediyor. Daha önce bekleme modunda 8 saatlik zaman diliminde Lollipop ile Nexus 5 %4 batarya tüketirken Android M sürümünü sahip Nexus 5 bunu % 1,5 oranına düşürüyor. Görselde de görüldüğü gibi 8, 24 ve 48 saat dilimlerinlerine bölünerek gerçekleştirilen tüketim oranları oldukça mükemmel görünüyor.

1433793362_img20150608170256.jpg

Android M sürümü ile gelen ve cihaz bir süre hareketsiz kaldığında devreye giren Doze ve derin uyku modları hiç şüphesiz Android kullanıcılarına çok şey kazandıracak. Bende gözlemlerimde Android M sürümünde uygulama noktasında uyumsuzluklar yaşarken batarya konusunda oldukça iyi performans aldığımı söyleyebilirim. Bakalım Android M'nin final sürümü ile bu özellikler son kullanıcıya nasıl yansıyacak. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.