Android M hakkında bilmedikleriniz! - Page 1

Farklı ses kontrolü Android Lollipop’ta gördüğümüz ve yalnızca tek bir sesi ayarlatan gıcık kontrol penceresi, Android M ile tarihe karışıyor. Zil sesine, bildirimlere ve alarmlara farklı ses seviyeleri vermek için artık Ayarlar’a kadar gitmenize gerek yok. Ses açıp kapama tuşuna bastığınızda karşınıza çıkan pencerenin sağ üstündeki oka basarak, bildirim, zil sesi ve alarm ses seviyelerinin hepsini yönetebiliyorsunuz. Sessize alma modu, Lollipop’ta olduğu gibi bu ses kontrol penceresinde görünmüyor ve Lollipop’ta olduğu gibi Titreşim’den Rahatsız Etme moduna geçiyor.

Android M hakkında bilmedikleriniz! - Page 2

Dikey uygulama menüsü Android’de aradığınız uygulamayı menüden bulmak kimi zaman zor olabiliyor. Özellikle de yeni indirdiğiniz bir uygulamayı ararken, bir sağa bir sola gidip kaybolma ihtimaliniz oldukça yüksek. Android M’deki uygulama menüsü ise buna nihayet bir son demiş ve tek bir yatay menüde, uygulamaların alfabetik bir sırayla yer aldığı gayet şık bir şekilde karşımıza çıkmış. Yatayda üç uygulama simgesi gösteren menünün en üstünde bir de son kullandığınız dört uygulama yer alıyor.

Android M hakkında bilmedikleriniz! - Page 3

Koyu tema Bu listemizin belki de en gizli özelliklerinden birisi, bu koyu tema oldu. Geliştirici Seçenekleri arasında yer alan yeni Tema ayarları içerisinde, Açık, Koyu ve Otomatik seçenekleriyle temanın rengini ayarlamak mümkün. Otomatik seçeneğinin ne işe yaradığı konusunda hiçbir fikrimiz olmasa da, tercih eden kullanıcılar için siyah bir arayüz sunma fikri gayet mantıklı. Ek olarak siyah ekran tercihinin pil ömrüne sağlayacağı faydaları da unutmamak gerekiyor. Umuyoruz Google, bu özelliği sonraki sürümlerde Geliştirici Seçenekleri yerine Ekran ayarları kısmına koyar.

Android M hakkında bilmedikleriniz! - Page 4

Google Now Android M’in en önemli yeni özelliklerinden biri de, Google Now’da bulunan “Now on Tap” özelliği. İnternette gezdiğiniz sayfa, dinlediğiniz şarkı, aldığınız mesaj gibi farklı bilgileri ekranınızı okuyarak öğrenebilen bu yeni asistan, size onlarla ilgili sorduğunuz sorular konusunda yardımcı olacak. Ancak bu özellik henüz devreye girmiş değil. Yukarıdaki uyarı mesajında da görebileceğiniz gibi, yeni özellik bu sürümde bulunmuyor. Konferanstaki sunumda Skrillex çalıp, “Bu şarkıcının gerçek adı nedir?” şeklinde yöneltilen soruya cevap veren Google Now, bizim aynı denememizi sonuçsuz bıraksa da umutlarımızı taze tutmayı başardı. Böyle bir özelliğin var olduğunu, ancak bu sürümde olmadığını söyleyerek kalbimizi çaldı bile diyebiliriz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.