Mobil

Android M ile istediğiniz uygulamayı varsayılan olarak kullanabileceksiniz!

Android M ile birlikte artık birçok uygulamayı varsayılan olarak kullanmak mümkün hale geliyor.

Android M ile istediğiniz uygulamayı varsayılan olarak kullanabileceksiniz!

Birçok akıllı telefon üreticisinin özel arayüzünde veya özel ROM'larda oldukça uzun bir süredir dilediğiniz uygulamayı varsayılan olarak kullanma işlemi artık Stock Android'de de mümkün hale geliyor.

Stock Android kullanıcılarının muzdarip olduğu konuların başında Chrome'a alternatif bir tarayıcıyı "varsayılan uygulama" olarak kullanamıyor olmaları geliyordu. Google'ın kullanıcı şikayetlerini dikkate alarak Android M sürümünde bu özelliğe yer vermiş durumda. Varsayılan uygulama yönetimi arayüzü gerçekten mantıklı görünüyor ve Android OS'nin güzel özelliklerinden biri olmaya devam ediyor.

1433281690_img20150603003926.jpg

Android M'de varsayılan uygulamaları yönetmek için sadece ayarlar/uygulamalar alana gidip sağ üstteki 3-nokta simgesine dokunuyorsunuz. Oradan, "ileri düzey" seçeneğine tıkladıktan sonra "Varsayılan uygulamalar" seçeneğinede dokunduğunuzda özel uygulamalarla eşleştirilmiş etkinliklerin olduğu bir liste göreceksiniz. Şuan sadece tarayıcı, çağrı uygulaması ve SMS uygulaması gibi evrensel sistem uygulama fonksiyonları değiştirmenize yarayan bu özelliğin yakın zamanda birçok uygulamayı kapsaması bekleniyor.

1433281708_img20150603004024.jpg

Android M sürümünün gelişi kesinlikle daha birçok başka kullanışlı özelliğinde beraberinde gelmesi demek. Bunlara örnek olarak uzun zamandır Samsung modellerinde tek ekranda iki uygulamanın aynı anda kullanılmasını sağlayan MultiWindow(Çoklu pencere) özelliğini göstermemiz mümkün. Şuan Android M'de çeşitli komutlarla aktif edilebilen "MultiWindow modu" Android M'nin final sürümünde tüm kullanıcıları kapsayacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.