Mobil

Android M yetenekleri ve Samsung'un sunacağı özellikler!

Samsung, Android M sürümünün getirdiği yenilekleri ve sürüm üzerinde yapacağı değişiklikleri gösteren infografikleri yayımladı.

Android M yetenekleri ve Samsung'un sunacağı özellikler!

Önümüzdeki aylarda Google'ın işletim sistemi Android'in şu an kod adı Android M olan yeni güncellemesinin final sürümünü yayınlaması bekleniyor. Firmalar şimdiden Android M üzerinde kafa yormaya başlamışken Samsung, Android M güncellemesinde bulunan özellikleri ve yenilikleri gösteren bir infografik yayınladı.

1439818159_img20150817162619.jpg

Uygulama izinleri
Google'ın Android M'de yaptığı en çok beklenen değişikliklerden biri uygulama  izinlerinin kullanıcının inisiyatifine bırakmak oldu. Kullanıcı artık uygulamaların kamera, mikrofon, konum, fotoğraf, kişiler listesi ve daha fazla farklı veri ve işlevlere erişebilmesi için uygulamaya bu yetkiyi verme veya reddetme hakkına sahip. Samsung bu uygulama izinleri noktasında daha ileri gitmeyi planlıyor. Ancak şirketin kendi uygulamalarında bu izinlerin düzenlenmesini kullanıcıya bırakması pek muhtemel görünmüyor.

1439818130_img20150817152354.jpg

RAM kullanımını takip etme
Android yeni sürümünde her uygulama tarafından işgal edilen RAM miktarını takip etmek mümkün hale geliyor. Bu, kullanıcının sisteme en fazla yük veren uygulamaları görmesine olanak sağlıyor.

1439818097_img20150817162517.jpg

Parmak izi tarayıcı desteği
Android M yeni nesil akıllı telefonlarda karşımıza çıkmaya başlayan parmak izi tarayıcıları için tam destek sunuyor. Google'ın daha önce pek yanaşmadığı parmak izi okuyucu, nihayet Android'e M sürümüyle resmen giriyor. Yerleşik olarak Android M platformunda yer alacak parmak izi okuma sistemi, parmak izi hızını daha da artıracak ayrıca yerleşik uygulamalardaki desteği de artıracak.

1439818143_img20150817162531.jpg

Otomatik yedekleme
Android M otomatik yedekleme işlevselliğini de beraberinde getiriyor. Android cihazınız artık verilerinizi bulut depolama sistemi olan Google Drive üzerinde saklayacak. Uygulama başına 25 MB'lık alan ile beraber, Google Drive'a Android uygulamalarınızın kayıt dosyaları yedeklenecek ve artık telefon değişikliklerinde verileriniz diğer cihaza aktarılabilecek. Cihazınız Android M sürümü ile bekleme modunda iken günde bir kez verilerinizi otomatik olarak yedekleyecek.

1439818115_img20150817162541.jpg

Güç tasurruf modu
Google mühendisleri Android M sürümünde enerji tüketimini optimize etmek için uzun süre çalışıyor. Yeni tasarruf modu cihazında enerji tasarrufu için arka plan işlem sayısını azaltan özel bir algoritmaya sahip olacak. Yani güç tasarruf modu, Android M ile bir üst seviyeye çıkacak.

Samsung, Android M'de bizi bekleyen önemli yeniliklerden bazılarını yayınladığı infografikte göstermiş oldu. Öte yandan şirketin Android M sürümü ile 55'den fazla yeni özellik ve değişiklikliği kullanıcılarına sunacağı söyleniyor. Ayrıca Samsung'un Android M güncellemesini alacak cihazlarının listesi şöyle:

Samsung Galaxy S6
Samsung Galaxy S6 Duos
Samsung Galaxy S6 Edge
Samsung Galaxy Note 4
Samsung Galaxy Note 4 Duos
Samsung Galaxy Note Edge
Samsung Galaxy ALPHA
Samsung Galaxy Tab A

Bunların yanında 2014 yılında çıkan diğer orta üst ve üst seviye modellere de Android M güncellemesinin sunulma ihtimali bulunuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.