Mobil

Android Market'e 'Fedai'

Google Fedai anlamına gelen "Bouncer" adını verdiği sistemle Android Marketler'i tarayacak.


Google "Bouncer" adını verdiği sistemle Android Market'e gelen bütün uygulamaları tarayacak ve içerisinde zararlı yazılımlar olup olmadığını test edecek ve kötü niyetli uygulamaları engelleyecek. Google Android Market'e yüklenen zararlı yazılımlardaki artış Google'ı bu önlemi almaya mecbur bıraktı


1328368384_android-bouncer.jpg

Google Android, Mühendislik Başkan Yardımcısı Hiroshi Lockheimer'in bununla ilgili açıklaması şöyle;

Sandboxing: Android platformu, uygulamalar ve cihazınızın diğer yazılımları arasına sanal duvarlar ören "sandboxing" adlı bir teknik kullanıyor. Eğer kötü niyetli bir uygulama yüklerseniz, bu yazılım cihazınızın diğer bölümlerindeki verilere erişemez ve size vereceği hasar büyük ölçüde kısıtlanmış olur.
İzinler: Android, yüklediğiniz uygulamanın kapasitesini daha iyi anlayabilmeniz ve kendi tercihlerinizi yönetebilmeniz için bir izin sistemi sağlar. Bu şekilde örneğin; kısa mesaj gönderebilme izni isteyen bir oyun gördüğünüzde bu içeriği cihazınıza kurmayabilirsiniz.


Kötü niyetli yazılımı ortadan kaldırma: Android, kötü niyetli yazılımların platform değiştirmesini veya sizden saklanmasını önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Eğer cihazınız bu içerikten etkilenirse kolaylıkla kaldırılabilir. Ayrıca Android Market de gerekirse uzaktan telefon ya da tablet bilgisayarınızdaki kötü niyetli uygulamayı silebilme kapasitesine sahiptir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.