Mobil

Android Marshmallow acil durumlarda lokasyon bilgilerinizi gösterecek!

Android 6.0 Marshmallow acil durumlarda en yakın iletişim merkezinin bilgisini ve konumunuzu ekranda gösterecek.

Android Marshmallow acil durumlarda lokasyon bilgilerinizi gösterecek!

Google geçtiğimiz ay yeni tamamladığı mobil işletim sistemi Android 6.0 Marshmallow'un 3. ve son ön izleme sürümünü yayımladı. Bir çok özelliği de beraberinde getirecek Android 6 Marshmallow final sürümü yayınlanmadan önce sürüm hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Bugün gelen haberde Android 6.0 Marshmallow Geliştirici Önizleme 3 sürümünde kamu hizmeti ile ilgili bir özellik olduğu ortaya çıktı. Android 6.0 Marshmallow'da zor durumda kaldığınızda yaptığınız 911 ve 112 bağlantılı acil durum çağrısı sırasında yerel acil servis merkezinin adı GPS haritasında bulunduğunuz konumun üzerinde üst üste, ekranda belirecek. Acil bir durumda insanların genelde aşırı stres altında olduğunu düşündüğümüzde acil servis memuruna tam bir adres bildirmek zor olabiliyor. Bu sebeple özelliğin ekranınızdaki lokasyon bilgilerinizi acil servis elemanına doğru bir şekilde vermeniz açısından mükemmel bir ek olduğunu söylememiz gerekiyor.

1441653774_img20150907221951.jpg

Android Marshmallow ön izleme sürümünü kullanan bir Pakistanlı kullanıcının şaka amaçlı acil servise yaptığı arama sonucunda ortaya çıkan özellik amacına uygun kullanıldığında çok yararlı olabilir ve itfaiye, en yakın hastane veya polis karakolu ile hızlı bir şekilde bilgi paylaşımı yapılabilir.

Bu özelliğin Android 5.1 veya daha düşük sürümlerde aktif olabilmesinin mümkün olduğu söylensede bugüne kadar Android 6.0 Marshmallow Geliştirici Önizleme sürümüne sahip kullanıcıları tarafından ortaya çıkarıldığını belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.