Mobil

Android N çoklu pencere özelliğini getirecek

Pixel C ekibi resmen onayladı. Çoklu pencere özelliği Sonraki Android güncellemesine dahil edilecek.


Google’ın geçtiğimiz günlerde 500$ fiyat etiketiyle Play Store’da satışa sunduğu üst düzey tablet Pixel C, her ne kadar güçlü bir donanıma sahip olsa da, tablete özel optimize edilmiş uygulama olmaması ve yazılım eksikliği fazlasıyla hissediliyor.

Ancak görünüşe bakılırsa Google’ın Pixel C için bazı planları var. Reddit forumunda bir oturuma katılan Pixel C ekibi, tablete dahil edilecek bazı gelişmeleri açıkça ifade etti. Pixel C ekibi öncelikle tablette yer alan USB Type-C girişi üzerinden DisplayPort desteği sunmayı planladıklarını belirtti. Ekip ayrıca sonraki Android güncellemelerinde çoklu pencere desteğinin de sunulacağı bilgisini verdi.

1449816504_pixel-c.jpg

Android N çoklu pencere özelliğini getirecek

Google, Android 6.0 sürümünde çoklu pencere desteğini saklı halde bulunduruyor. Hatta kimi geliştiriciler özel ROM dosyaları sayesinde bu özelliği aktif hale getirmeyi başarmıştı. Fakat Android ekibinden yetkililer ilk defa çoklu pencere desteğinin sonraki güncellemelere dahil edileceği bilgisini resmen onayladı. Google, çoklu pencere özelliğini büyük olasılıkla Android N sürümüne dahil edecek.

Çoklu pencere desteği mobil cihazlarda ilk olarak 2012 yılında Samsung’un efsane telefonu Galaxy Note 2’de karşımıza çıktı. Sonraki yıllarda birçok üretici çoklu pencere özelliğini mobil cihazlarında kullanmaya başladı. Çoklu pencere özelliği iOS tarafında ise iOS 9 ile birlikte kullanıma sunuldu. 

İlginizi çekebilir; 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.