Mobil

Android Nougat'tan önce ve sonra Galaxy S7!

Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge, Android Nougat güncellemesinden önce nasıldı sonra nasıl oldu? İşte tüm değişiklikler!

Android Nougat'tan önce ve sonra Galaxy S7!

Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge için Android 7.0 Nougat güncellemesi kullanıcılara verilmeye başlandı. Android Marshmallow’a göre Android Nougat, Galaxy S7 modelleri için birçok yenilik ve değişiklik getiriyor.

Bu yenilik ve değişiklikleri Nougat ve Marshmallow ekran görüntüsü karşılaştırması ile birlikte aşağıda ve sonraki sayfalarda inceleyebilirsiniz.

Hızlı ayarlar ve bildirimler

Bildirim bölmesi elden geçirilmiş alanlardan biri. Bildirim panelinin yüksekliği önemli ölçüde azaltıldı ancak, Hızlı Geçiş simgelerinin boyutu ve stili, söz konusu panelin daha aerodinamik ve temiz bir görünüme sahip olması için de revize edildi.

Bildirim bölmesinin sol kısmında kullanılan büyük tarih ve saatlerin de toplam boyutları azaltıldı ve bu da alandan çok fazla yer kazandırdı. Genel tasarım, Galaxy Note 7'de ilk ortaya çıkanlara benziyor.

1486234998_02.jpg

Sol Android Nougat, sağ Android Marshmallow

Artık, aynı uygulamadan bir sürü bildirim aldığınızda, bunlar göze çarpmayan bir şekilde bir araya getirilecek. Note 7'de bildirimlerin işleme şeklinin aksine, Galaxy S7'deki Nougat daha şık ve daha güzel bir şekilde gösteriyor.

1486235042_03.jpg

Sol Android Nougat, sağ Android Marshmallow

Uygulama değiştirici ve bölmeli çok görevli ekran

Nougat güncellemesi, uygulama çekmece görünümünü hafifçe değiştiriyor. Uygulama kartlarının başlıkları şimdi biraz daha küçük ve rahatsızlık verici değil.

"Tümünü Kapat" düğmesinin yenilenen tasarımı, arayüzü daha olgun gösteren küçük ama hoş bir değişik olmuş. 

1486235151_04.jpg

Sol Android Nougat, sağ Android Marshmallow

Çoklu görev özelliği artık Android'in standart ve ayrılmaz bir parçası, ancak Samsung yıllarca aynı tipte bölünmüş ekran işlevlerine sahipti.

Çoklu görev işlemini daha önce yaptığınız gibi başlatıyorsunuz, ancak şimdi ekrandaki iki pencereyi değiştirebilir veya kapatabilirsiniz. Açılır pencerelerden bir tanesini açma seçeneği hâlâ duruyor.

Buna karşılık, daha önce bunları yapmanın yanı sıra genişletip pencereleri açabilir ve bunları en aza indirebilir ve bunların arasında kopya yapıştırma metni yapabilirsiniz.

1486235207_05.jpg

Sol Android Nougat, sağ Android Marshmallow

Ayarlar

Samsung'un ana ayarlar menüsü ezici bir çoğunlukla karmaşıktı, burada çok da mantıklı olmayan birçok özellik vardı. Bununla birlikte, Samsung, geçen yıllarda yazılımının bu hayati bölümünü düzene sokmakla kalmadı, aynı zamanda,hiç kimsenin özlemediği sayısız karışık özellik ve işlevleri ortadan kaldırdı.

1486235238_06.jpg

Sol Android Nougat, sağ Android Marshmallow

 

Android Nougat Ayarlar Menüsü


1486235305_07.jpg

 

Android Marshmallow Ayarlar Menüsü

1486235409_08.jpg

Simgeler ve ana ekran

Değişiklikler çok ince olsa da, dikkatli bir inceleme Samsung'un bir kez daha stok simgelerine dokunmaya karar verdiğini ortaya koyuyor. Yeni simgeler daha rahatsız edici ve daha çekici kılmakla kalmayan aynı zamanda daha tutarlı düz bir görünüşe sahip.

 1486235484_09.jpg

Ana ekran değişiklikleri konusunda bir tane değişiklik gördük. Samsung, ekran konfigürasyonunda, duvar kağıtlarına ve temalara menüleriyle birlikte ekrana boş bir alana uzun basarak erişebilmenizi sağlıyor.

Eski arayüzün Sırala ve Düzenle menülerinde göze batmayan üç noktalı bir menüye yerleştirilmişti. Bu, arayüzü daha da düzene sokuyor ve arka plan şimdi de bulanıklaşıyor.

 1486235514_10.jpg

Klasörler ilerledikçe, önceki yazılımdan daha çekici görünen, şeffaf, biraz bulanık bir arka planla karşınıza çıkıyor. Klasörler beyaz daha opak arka planlara sahipti; Neyse ki kullanıcılar yine de klasör simgesinin arka planını değiştirebilir.

1486235611_11.jpg

Stok uygulamalar

Arayüzün yenilenmesi, Telefon, Mesajlaşma, E-posta, S Planlayıcı ve mevcut Samsung tarayıcısı gibi muhtemelen en çok kullanacağınız stok uygulamaları grubuna kadar uzanıyor.

Bunların hepsi, biraz revize edilmiş ve düğme düzenleri ve metin stiliyle daha düz ve daha modern arayüzlere sahip olmuş.

 1486235640_12.jpg

Kamera arayüzündeki değişiklikleri en çarpıcı değişim olarak bulabilirsiniz. Note 7'nin kamera arabiriminin neye benzediğini gördüyseniz, Galaxy S7 / S7 Edge’in Nougat ile nasıl görüneceğini zaten biliyorsunuzdur. Hafif metin stili değişikliğinin yanı sıra Samsung, Note 7'nin arabirimini doğrudan Galaxy S7'ye taşıdı.

 1486235659_13.jpg

Üst Android Nougat, alt Android Marshmallow

Arayüz artık daha çok kaydırma yönelimli. Kameraları değiştirmek için yukarı veya aşağı kaydırın, kamera modları için sola ve filtreler için sağa doğru kaydırın. HDR'yi, flash'ı etkinleştirmek / devre dışı bırakmak veya fotoğraf makinesinin ayarlar menüsüne erişmek istediğinizde yandaki butonlara dokunmanız yeterli. 

1486235691_14.jpg

Sol Android Nougat, sağ Android Marshmallow

1486235797_15.jpg

Diğer yeni özellikler

Galaxy S7'deki Nougat daha önce mevcut olmayan bir sürü özellik getiriyor. Galaxy S7 cihazlarının güncelleme sonrasında ekran çözünürlüğü düştü. Bu gerçekten çok ciddi ve endişelenmenizi gerektirecek bir şey değil aslında.

Daha düşük bir ekran çözünürlüğüne geçme seçeneği, yeni güç tasarrufu şemasının parçası olan bir özellik. İlk olarak Galaxy Note 7’de sunulan güç tasarrufu modu, ekran çözünürlüğünü 720 piksele kadar düşürmenize olanak tanıyor.

Eğer, bu son güncellemeyi yükledikten sonra cihazınıza sorun olursa, sadece Ekran> ekran çözünürlüğü değiştir > Ayarlar ve (2560 x 1440) seçeneklerine giderek istediğiniz çözünürlüğüne dönebilirsiniz. 

1486235932_16.jpg

Ayrıca, ekranınızı Quad HD'ye ayarlayan ve telefonun maksimum parlaklığını % 10 yeni "Yüksek performans" modu da var. Söylemeye gerek yok, bunu yaparsanız pil ömrünüz kısalır. Ayrıca çözünürlüğü Full HD olarak belirleyen Game modu,   parlaklığı arttırır ve Game Tools ve Game Launcher'ı etkinleştirir.

Bunun yanı sıra ekran çözünürlüğünü ayarlayan Eğlence modu, Quad HD ve Video arttırıcı ve UHQ Hızlandırıcıyı etkinleştirmenizi sağlar. Bu ikisi, video ve ses kalitesini artırmayı amaçlayan bir çift özelliktir.

1486235970_17.jpg

Ve ekran görüntüsünü çizmenize de olanak tanıyan yeni bir ekran görüntüsü yakalama arayüzü var.

1486236053_18.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.