Mobil

Android P'nin adı Pistachio (Antep Fıstığı) mu olacak?

Google'ın mobil işletim sistemi Android'in bir sonraki sürümüün kod adının Pistachio (Antep Fıstığı) olacağı iddia edildi.

Android P'nin adı Pistachio (Antep Fıstığı) mu olacak?

Google, Android işletim sistemlerine genelde şekerleme isimleri veriyor. Artık gelenek haline gelen bu durum teknoloji devinin yeni Android sürümü olan P ile devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan I/O 2018 etkinliğinde duyurulan Android P'nin resmi kod adı henüz açıklanmadı. Ancak şubat ayında Bloomberg, yeni işletim sisteminin kod adının Pistachio Ice Cream (Antep fıstıklı dondurma) olacağını iddia etmişti. Ortaya atılan yeni bir iddia ise işletim sisteminin adının Pistachio (Antep Fıstığı) olmasının muhtemelen olduğunu belirtiyor.

Huawei'nin destek birimi, Polonya'daki bir müşteriye P9 Lite telefonun Android 8.0 Oreo güncellemesi alıp almayacağını sorunca enteresan bir yanıt verdi. Yanıtta 2018'de telefonun alacağı tüm güncellemelere yer verilirken, Android P'den Android Pistachio olarak bahsediliyor.

Paylaşılan görüntünün gerçek olup olmadığı bilinmiyor. Ancak şu gerçek ki Android P, beklendiği gibi bir şekerleme ismiyle anılacak. Sadece Pistachio (Antep Fıstığı) olması pek mümkün görünmüyor. Pistachio Ice Cream (Antep fıstıklı dondurma) daha önceki isimlendirme mantığına daha yakın bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. 

Google bu iddiayı şimdilik ismi doğrulamazken, önümüzdeki haftalarda yeni işletim sistemini kullanıma sunması bekleniyor. Güncel sürümün ilk olarak Google'ın (her zaman olduğu gibi) Pixel modeli telefonlarına gelmesi de muhtemel. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.