Mobil

Android sürümleri kullanım oranları açıklandı

Google her ayın başında olduğu gibi haziran ayında da Android sürümlerin en güncel kullanım oranlarını kamuoyu ile paylaştı.


Google'ın her ayın başında Android sürümleri kullanım oranlarını açıklaması artık geleneksel bir hal aldı. Arama motoru devinin haziran ayında paylaştığı rakamlara göz attığımızda dikkat çeken iki önemli detaya değinebiliriz. Bunlar ilki Android'in en güncel sürümü KitKat'in kullanım oranını bir önceki aya göre %8.5'ten %13.6 seviyesine yükseltmesi oldu. Son dönemde birçok üreticinin Android 4.4 dağıtımını başlatmış olması ve yeni çıkan Android cihazların neredeyse tamamında KitKat sürümüne yer verilmesi bu denli artıştaki temel etkenler. 

1401939864_platform-numbers-june-2014.png

Google tarafından yayınlanan listede dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise Şubat 2011 yılında tanıtılan ve Android işletim sistemini tabletlerle uyumlu hale getiren Android 3.0'ın (Honeycomb) artık listede yer almaması oldu. Honeycomb bir önceki ay %0.1 seviyesine gerilemiş ve zaten platformda yok olması bekleniyordu.

Android işletim sisteminin diğer sürümlerinde düşüş  söz konusu. Platformda en çok kullanılan Android sürümü Jelly Bean'in bir önceki ay %60.8 olan kullanım oranı bu ay %58.4 seviyesine geriledi. Android 4.0 Ice Cream Sandwich sürümü 13.4'ten %12.3'e, Android 2.3 Gingerbread ise %16.2 kullanım oranından %14.9'a geriledi.

Google'ın yeni Android sürümünü ekim ayında duyurması bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.