Mobil

Android sürümlerin kullanım oranları açıklandı

Platformun büyük bölümünde kullanılan Jelly Bean yükselişini sürdürüyor.

Android sürümlerin kullanım oranları açıklandı

Google, Android sürümlerinin kullanım oranları açıklayan raporunu geliştiriciler sayfasından kamuoyuna duyurdu. Son yayınlanan rakamlara göre Jelly Bean ve KitKat kullanım oranlarını artırırken, diğer sürümlerde ise gün geçtikçe pazar paylarında bir düşüş söz konusu. Google'ın çiçeği burnunda yeni sürümü Android 4.4 KitKat, geçtiğimiz ay ilk defa yayınlanan listede %1.1'lik kullanım oranıyla yer almıştı. Bir aylık süre zarfından ise kullanım oranı %1.4 seviyesine yükselti. Henüz kayda değer bir büyüme sağlanmadı ancak 2014'ün ilk çeyreğinde birçok Android üreticisi Android 4.4 güncellemesini başlatacak ve bu gelişme de KitKat'in pazar payını kısa süre içerisinde ciddi manada artıracaktır.

1389524580_android-version.jpg

Jelly Bean tarafında da yükseliş devam ediyor. En çok kullanılan Android sürümü olan Jelly Bean açıklanan son verilere göre %59.1 kullanım oranına erişti. Ice Cream Sandwich cephesinde ise düşüş söz konusu. Android 4.0.x'in kullanım oranı %16.9 seviyesine gerilerken, benzer bir düşüş Gingerbread sürümünde de yaşandı. Gingerbread'in son kullanım oranı ise %21.2 olarak açıklandı. Froyo ve Honeycomb ise kayda değer olmayan kullanım değerlerine sahip. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.