Mobil

Android sürümlerinin bitiş tarihini gösteren belge sızdı!

Bu belge çok konuşulacak.

Android sürümlerinin bitiş tarihini gösteren belge sızdı!

Sundar Pichai Android başkanlığını devraldığından beri, Android ekosistemi üzerinde daha fazla denetim uygulamakla ön plana çıkmıştı. Google'ın şimdi de Android'in son sürümünü cihazlarında kullanmaları için üreticileri baskı yaptığı yönünde söylentiler var.

Yeni sızan belge bu iddiaları doğrular nitelikte. Eğer belge gerçek ise Google'ın, Şubat ayı itibariyle Android 4.1 ve daha düşük sürümlerini tamamen kapatmış olduğunu gösteriyor. Bundan böyle Android 4.1 veya daha düşük sürüm ile üretici piyasaya ürün sunamayacak. Ayrıca 31 Temmuz 2014 itibariyle, Android 4.3 için kapılar kapanacak ve; 24 Nisan 2014'den sonra, Android 4.2 ile cihaz üretmek tarih olacak. 

1392085661_screenshot-46.jpg

Bu planın gerçek olup olmadığı resmi olarak açıklanmış değil ama Android 4.4, 31 Ekim 2013 tarihinde duyuruldu ve yukarıda ki grafikte de gördüğünüz gibi, 9 ay sonra (31 Temmuz 2014) tarihinde Android 4.3'ün listeden çıkarılacağı görülüyor. Ancak cihazların 18 aylık bir güncelleme periyodunun bulunması bu belge ile kafaların karışmasına sebep olacak gibi görünüyor. Her ne olursa olsun bu durum resmi bir açıklama gelinceye kadar söylenti olarak kalacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.