Android telefon kullanıcılarına güzel haber!

Google artık Android telefonlar için dört yıl boyunca işletim sistemi güncelleme desteği sağlayacak.

Android telefon kullanıcılarına güzel haber!

Google, yakında çıkacak Snapdragon 888 yonga seti tarafından desteklenen akıllı telefonlardan başlayarak, dört yıllık süreyle Android sistem güncellemelerini destekleyeceği açıkladı. Normalde akıllı telefonlar en fazla 2 yada 3 Android güncellemesi alabiliyordu. 

Böylelikle Android 11 ile çıkan bir cihaz, Android 11, 12, 13 ve 14'ü destekleyebiliyor olacak.  

Android telefon kullanıcılarına güzel haber!

Bir iPhone modelini ele aldığımızda, cihazın donanımı yazılımı destekleyene kadar iOS güncellerini almaya devam ediyor. Bunun aksine Google genellikle üç yıl sonra akıllı telefonlara Android desteğini sonlandırıyor. Ancak bu durum değişiyor. En azından Google artık dört yıl boyunca desteğini sürdürecek.

Yakın zaman önce ortaya çıkan yeni bilgilere göre, Google artık akıllı telefonlara dört yıl boyunca işletim sistemi desteği sağlayacak. Bu uygulamaya ilk olarak Snapdragon 888'le çıkacak olan akıllı telefonlarla başlanmış olacak. Bugüne kadar çoğu Android telefon, çıktığı sürümden en fazla bir veya iki üst sürümün güncellemesini alabiliyordu. Bu durum, yeni işletim sistemini kullanmak isteyen kullanıcıları yeni çıkan akıllı telefonları almaya itiyordu. 

Android telefon kullanıcılarına güzel haber! - Resim : 1

Ancak Qualcomm ve Google arasında yapılan anlaşmaya göre, Snapdragon desteği olan akıllı telefonlar artık dört adet Android güncellemesi alabilecek. Snapdragon 888 işlemcisiyle çıkan bir akıllı telefon, Android 11'in, 12'nin, 13'ün ve 14'ün güncellemelerini alabilecek.