Mobil

Android telefona dondurarak sızdılar!

Android telefonlarda bulunan açık ile dondurarak içeriğine sızmak mümkün.

Android telefona dondurarak sızdılar!

Gelişen teknoloji ile akıllı telefonlar arasında çok fazla bir fark kalmadı.  Ancak uzmanların verdiği bilgilere göre akıllı telefonlarda bilgisayar parçalarındaki çeşitli güvenlik açıkları sorunlarını yaşayabiliyorlar. Almanya'dan 3 güvenlik uzmanı, bu açıkları araştırmak için android işletim sistemli telefonu dondurarak içindeki şifreli bilgilere ulaşmayı başardı.

Alman araştırmacılar Tilo Muller, Michael Spreitzenbarth ve Felix Freiling, telefondaki bu özel bilgilere ulaşmak için, telefonu kendi keşfettikleri şekilde 1 saat kadar -10 derecede, tutuyorlar. Donan telefon bu haldeyken donanımsal olarak işlev yapamaz hale geliyor ve telefonun bataryasını devamlı olarak çıkartıp takıyor. Bu şekilde de telefonun güvenlik mekanizmasını devre dışı bırakmış oluyorlar. Yapılan işlemlerden sonra herhangi bir şifreli dosyayı kendi yaptıkları yazılım sayesinde ulaşmaları mümkün oluyor.

1362915407_samsung-galaxy-nexus-mart-dh-fx57.jpg

Android işletim sistemli olan Samsung Galaxy Nexus marka telefonu üzerinde denemeleri yapan uzmanlar, Android olmayan diğer cihazlarda da bu güvelik açığının olduğunu söylüyorlar.  Aynı yöntem 2009 yılında masaüstü ve laptoplara uygulanmıştı ve mobil telefonlarda ilk kez kullanıldığı söyleniyor.

Yorumlar
ali
Dahiler yapiyor
Cevapla
kuberd
ilginc ama gercek fiziksel islevlerle hatta hic alakasi yok denecek seylerle yazilimsal olarak istenilenler yapilabiliyor bende dvd rom u dvd rw gibi kullanabilecegim yapiyi olusturmak icin dvd romumdaki ortam isisini arttirip isletim sisteminden debug yapida bulunan yazilimsa sorunlari optime ettim garip ama taktigim dvdromu dvd rw gibi yazilir silinir yapmistim daha ilginci bunu dvdnin tek yazilir bicimlisinde basarmistim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.