Mobil

Android telefonlar, İphone'u geçti.

Gün geçtikçe akıllı telefonlara ilgi artıyor.Android'in kullanım oranı yüzde 80'i aştı.


Telefon piyasasında gen geçtikçe akıllı telefonların artışı devam ediyor.Android'in kullanım oranı büyük bir artışla yüzde 80 barajını aştı. Yani her 100 akıllı telefondan 80'inde Android işletim sistemi kullanılıyor. Android'in yüzde 80 kullanım oranını yakalamasına karşın iPhone'larda kullanılan iOS'da bu oran yüzde 14'lerde kaldı.

1384365835_iphoneblackberryandroidwindowsphone.jpg

Strategy Analytics'in yaptığı son araştırmaya göre yılın son kısmında 260 milyon adet telefon tedarik edildi ve bu telefonların yüzde 81.3'ünde Android yazılımı kullanılıyor.Android yüklü telefonların yüzde 39'unu Samsung Galaxy S4 oluştururken Windows Phone işletim sistemindeki hızlı artışda kaçınılmadı.Geçtiğimiz senelerde de aynı dönemine göre yüzde 156 oranında büyüyen Windows Phone işletim sisteminin aksine iPhone'larda kullanılan iOS platformunda ise düşüş gözlemlendi. Geçen yılın son çeyreğinde yüzde 14.4 pazar payına sahip olan iOS'ta bu yılın aynı döneminde oran yüzde 12.9'a çekildi.BlackBerry ise kan kaybetmeye devam ediyor. 2012'de yüzde 4.1 pazar payına sahip olan BlackBerry OS bu yıl yüzde 1.7'ye düştü.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.